Учени установиха, че газираните напитки са вредни за здравето и потискат имунната система, пише "Бритиш медикъл джърнъл", цитирано от БТА.

Специалисти от университета в Торонто сравнили резултатите от 155 изследвания за въздействието на различни напитки върху организма. Било констатирано, че подсладените газирани напитки пораждат по-голям риск от диабет тип 2 в сравнение с другите съдържащи фруктоза храни. Учените заключили, че дори напитки, за които се твърди, че са с "нулево" съдържание на захар, допринасят за развитие на диабет.

Авторите са на мнение, че газираните напитки доставят "енергийна бомба" в организма, като превишават в пъти нужното му количество калории. При това нивото на кръвната захар се вдига до критични стойности, а при редовна консумация на газирани напитки човек лесно става подвластен на инжектирането на инсулин до края на дните си.