Американски невролози откриха механизма за възникване на алкохолна зависимост, както и за появата на неин рецидив у бивши любители на чашката, които от няколко години са въздържатели, съобщава сайтът MedicalXpress.

Изследването е извършено с плодови мушици, обучени да откриват алкохол. След това у мушиците били отключени различни гени, които участват във формирането на алкохолна зависимост, предава БТА.

Оказало се, че един от тях кодира белтъка Notch, който е с важна роля за развитието на нервната система у дрозофилите. Той се среща в клетките и на други животни.

Notch е част от сигнална мрежа, която включва D2-подобен рецептор - белтък, разпознаващ невромедиатора допамин. Той предизвиква усещане за удоволствие и удовлетворение. Именно допаминът е свързан и с пристрастяването към алкохола. Въздействието на алкохола върху Notch обаче не довело до изменения в количеството на D2-подобния рецептор, а до замяна на аминокиселина в молекулата му.

Такъв механизъм може би има и при хората. Той би обяснил дългосрочните промени в биохимията на мозъка при употреба на алкохол. Според учените замяната на рецептора е главната причина да се формира алкохолна зависимост.