Като че ли се е превърнало в норма почти всички да употребяват нещо или най-малкото да са опитали, казва специалистът по терапия на зависимости

Тревожно е, че модата при 14-16-годишните да употребяват ПАВ остава и на този проблем трябва да се обърне много сериозно внимание. В някои среди от млади хора на тази възраст като че ли се е превърнало в норма почти всички да употребяват нещо или най-малкото да са опитали. Най-често те прибягват към марихуана или алкохол, като първото напиване обикновено се случва в този период. Употребата или експериментирането с марихуана - също, което може да прерасне в начин на мислене и стил на живот впоследствие.

Това, че психоактивните субстанции и алкохолът са леснодостъпни, е основна предпоставка за тяхната употреба. Следващата е неправилният начин на публично говорене за това. Алкохолът е културно приет от народа ни и не се смята за толкова рисков. За наркотичните вещества пък се говори, че са незаконни, забранени и противообществени, но същевременно у нас се акцентира все повече на обратната страна - че марихуаната е по-скоро полезна, отколкото опасна и това подвежда младите. Темата е много експлоатирана, но общественото говорене е в такъв ракурс, който по-скоро създава обстоятелства и подкрепя широката употреба вместо обратното – да създава факторите, поддържащи високи нивата на критичност у младите хора, които най-много подражават и най-активно търсят леката и забавна страна на живота.

Освен марихуана сега има и вълна на масово разпространение на новите ПАВ, които са синтетичните наркотици. В цяла Европа и света има мощна вълна на производство, синтезиране, пласиране, разпространение и употреба на нови психоактивни вещества, които лесно се произвеждат и лесно заобикалят законовите разпоредби, защото са нови формули, които не са вписани в съответните забранителни конвенциии и списъци. Наред с това абсурдът, който наблюдаваме в последните няколко години, е, че в официални магазини, в които продават какво ли не, се продават и пакетчета с ПАВ – кристали или каквото и да е, под формата на всичко, което можем да си представим. И това е много голям проблем.

ПАВ имат директно действие върху мозъчните системи, свързани с психичната функция и равновесието. Те правят така, че тези центрове много лесно да се дестабилизират и предизвикват опасни състояния на остри психози, съпроводени с неадекватно поведение, непредвидими реакции, остра и необичайна агресия и риск от тежки инциденти.

Затова е добре в семейството да се водят разговори между деца и родители, които да започнат още от най-ранна детска възраст, като се търси правилният подход и се акцентира върху негативната страна на ПАВ. Ако подобен разговор се провежда за първи път в тийнейджърска възраст, може да бъде по-труден или неразбран. Не трябва да се забравя и че подрастващите често не желаят да водят подобни разговори с родителите си и правят обратното на това, което им е казано, затова родителите също трябва да имат подход.

Статистиките за различните форми на зависимост сред младите хора в модерния свят са изключително негативни. Тъкмо защото са млади, неопитни и импулсивни, хората във възрастовата група 15-34 г. са и сред най-податливите на различни зависимости - диети, алкохол, тютюнопушене, наркотици, секти, психорелигии, електронни и видеоигри, компютри, хазарт, пристрастеност към пазаруване, гледане на телевизия и дори ходене по врачки. Влияние оказват и социалната среда, психологически фактори, генетична предразположеност. Как могат да се избегнат различните зависимости и каква е превенцията за вече пристрастените? Това са едни от целите на проекта “100% ти”, в който са поканени за коментари и интервюта психолози, психиатри и лекари, които ще представят статистики, практики и личен опит за предотвратяване на зависимости.

Проектът се изпълнява с финансовата подкрепа на Националната програма за изпълнение на младежки дейности по чл. 10 от Закона за хазарта за 2018 г. по договор №25-00-3/19.04.2018.