И в сухо време оплакванията са пак толкова
Развенчан е един хилядолетен мит в медицината - че щом времето се развали, болката в ставите се "обажда". Преди около 2500 г. древните гърци забелязали, че има връзка между тази болка и лошото време. Сега научен екип от Харвард категорично доказа, че няма никаква връзка.
В най-голямото изобщо проучване на въпроса екипът е анализирал 11 милиона посещения при лични лекари в САЩ на 1,5 млн. пенсионери за периода 2008-2012 г. Съпоставял ги с данните за времето. Целта е била да се установи дали има връзка между дъждовното време и нарастването на оплакванията от болки в ставите. Връзка нямало.
"Проучването ни е толкова голямо, че е немислимо да сме пропуснали връзката между дъжда и ставните болки, ако тя съществуваше", заяви екипът. "Все пак е много трудно да се докаже нещо липсващо. Но в пороя от данни, които обработихме, ако е имало значимо нарастване на болката, щяхме да открием поне някакъв, макар и малък признак за това... Не открихме. Както и да подхождахме към данните, не се прояви никаква зависимост между дъжда и оплакванията пред доктора за болки в ставите или в гърба. Изводът ни е: тези болки не се осланят на прогнозата за времето."
В своя най-значим медицински труд "За въздуха, водите и местата" бащата на медицината Хипократ твърди, че всеки, който иска да разбере медицината, трябва да следи смяната на сезоните и да изучи духащите ветрове. Тогава той би видял как времето навън влияе на здравето. Това убеждение на античния лекар минава през вековете, затвърждавано от много легенди и от малки проучвания с разнопосочни резултати.
Например изследване на учени от университета в Манчестър през 2016 г. установи, че с нарастване на броя на слънчевите дни от февруари до юни хората с хронични ставни болки се чувстват по-добре. При дъждовно време през юни обаче и при по-малко слънчеви часове болките им се връщат. Обяснението на английския екип е, че спадът в атмосферното налягане вероятно измества течността в ставите, което поражда болка при страдащите от артрит. И понеже ниското атмосферно налягане носи дъжд, човек погрешно смята валежите за виновници за болката.
Екипът от Харвард обаче е установил, че за ставни болки са споменали 6,35% от посещавалите лекар в дъждовни дни. В сухо време такива оплаквания е имало при 6,39% от посещенията. Разликата е само 0,04%, но във вреда на сухото време.
Учените обясняват устойчивостта на мита за лошото време като причинител на ставните болки със способността на човешкия мозък да издирва закономерности, дори те да не съществуват.
"Ако човек очаква да го върти коляното, когато завали, но това не стане, той ще забрави, че не е станало. Но ако очакванията му се оправдаят и наистина го заболи коляното в дъждовен ден, той ще обвини за това дъжда и мозъкът му ще приеме това за даденост, без да го подлага на проверка", обясни екипът от Харвард.
Коментари