„Врачанската болница има своето място в региона и министерството на здравеопазването полага усилия болницата да заработи нормално. На дневен ред не стои въпросът лечебното заведение да бъде обявено в несъстоятелност. Никой няма намерение да закрива болницата. Искаме средствата, които се генерират, да отиват за лечебна дейност, а не в други направления, както е ставало няколко години преди мандата на сегашното ръководство”. Това заяви при посещението си във Враца зам.-министърът на здравеопазването Жени Начева.

Тя проведе работна среща с ръководството на МБАЛ „Христо Ботев”, началници на отделения и работещи в лечебното заведение. На срещата присъстваха още областният управител Малина Николова и директорът на РЗОК във Враца Светозар Симеонов. Заместник-министърът подробно разясни пред присъстващите мерките, които ще бъдат предприети във връзка с предстоящото преструктуриране на лечебното заведение. Оздравителните действия включват основно обединяване на отделения и оптимизация предимно на административен персонал.Тя увери, че са проведени редица срещи с всеки един от кредиторите и е постигната договореност в следващите три месеца сметките на болницата да не бъдат запорирани.

„Формирали сме паричен поток, който отразява реално възможностите на болницата. Имаме разчет за приходите от министерството и от РЗОК, които сочат, че лечебното заведение може да реализира близо 977 000 лева на месец. В рамките на тези средства сме направили стриктно разпределение на паричните потоци, като 130 000 лева ще се използват за погасяване на задълженията. Съставили сме конкретен план с всеки един кредитор и е договорена каква част ще получава за старите просрочени задължения”, каза още Жени Начева. Тя уточни, че ако се спазва този план, ще са необходими 7 години за да се елиминират просрочените задължения.

По време на срещата заместник-министър Начева съобщи, че здравното министерство е поело ангажимент за осигуряване на ангиограф, за да гарантира дейността на отделението по кардиология. Предстои да се оптимизира работата на приемните кабинети, така че да няма дублиране на структури и персонал.

„Ще се търсят възможности за оптимизиране на дейността на УНГ, но тази дейност, която е единствена за областта, ще може да се осъществява, категорична бе Начева. - Целта на предприетите действия е съществуващите структури да бъдат оптимизирани в максимална степен. Ако покажем, че този механизъм на работа е нормален ще възстановим и доверието на кредиторите, тъй като никой няма интерес болницата да не работи или да изпадне в несъстоятелност.”

Около 150 човека ще бъдат съкратени от врачанската болница в процеса на нейното оздравяване, станало ясно още от срещата на Начева с началниците на отделения и ръководството на болницата. Освен съкращенията в администрацията, работа ще напуснат и всички, които са на пенсионна възраст. Сега във врачанската болница работят около 500 души.

Директорът на МБАЛ „Христо Ботев“ Орлин Цветков уверил Начева и колегите си, че така предложения разчет на паричните потоци и оздравителния план по дейността на лечебното заведение ще гарантират стабилност за работещите медици и ще върнат доверието на пациентите.