Лятото на никого няма да хареса, ако се наложи да прекара целия сезон с тяло, покрито с обриви, мехурчета и неприятни пъпчици.

Слънчевата алергия няма възраст и може да се появи изненадващо дори при първите топли лъчи през пролетта.

Слънцето става все по-опасно за човека и ако преди години е можело безнаказано да събираме тен на плажа от сутрин до вечер, сега трябва да защитим кожата си максимално добре, ако искаме да сме здрави.

От слънчева алергия страдат предимно жените. Въпрос на интелигентна защита е да сведем симптомите на болестта до миминмум или пък превантивно да се защитим от нея.

И ортодоксалната, и нетрадиционната медицина предлагат методи за превенция и лечение на слънчевата алергия.

Дали ще изберем адекватни за кожата ни защитни продукти, или ще приемаме хомеопатични лекарства, трябва да знаем, че двете не се самоизключват, а само се допълват.

Нашата кожа се защитава самостоятелно от парещите слънчеви лъчи около 15 минути. След това тя се нуждае от подходящи слънцезащитни продукти, за да се чувстваме комфортно.

Д-р Катя Паскова: Защитете кожата си максимално добре

Слънчевата алергия започва да се среща все по-често през последните години. Излагането на слънце или солариум нерядко е съпроводено от усещане за парене, сърбеж и поява на различни обриви, но понякога проявите могат да бъдат съвсем оскъдни.

Някои хора страдат от заболявания, които допълнително се влошават от слънчевата светлина. Други пият лекарства или нанасят кремове, които повишават чувствителността на кожата спрямо слънцето.

Като цяло слънчевата алергия се определя като реакция на имунната система спрямо слънчевата светлина и основно към UV лъчите. Обривите се разполагат най-често в областта на деколтето, гърба на ръцете, по долните крайници, т.е. - откритите части на тялото.

При по-бурно протичане могат да се разпространят и да обхванат и други области. Нерядко по-тежкото протичане на алергичната реакция може да бъде съпроводено от появата на мехурчета.

Не са напълно ясни механизмите, по които се развива тази форма на алергия. Счита се, че имунната система разпознава някои променени от слънчевото въздействие компоненти на кожата като "чужди".

Това води до активиране на защитните механизми на организма, като се образуват антитела или различни медиатори и като резултат се развива алергична реакция с различни проявления и тежест при отделните хора.

Не всички хора страдат от слънчева алергия, независимо от техните навици по отношение на излагането на слънце. Нерядко заболяването се провокира при краткотрайно слънчево въздействие. Съществуват и форми на алергията, които се предават по наследство.


На базата на анамнеза и клинична картина лесно се поставя диагнозата слънчева алергия. Ако лекарят се колебае, може да се направе кожна биопсия, лабораторни изследвания или фототест.

За да се предпазите от слънчева алергия и да осигурите максимален комфорт за вашата кожа, е необходимо да нанасяте слънцезащитен продукт с висок фактор и широк спектър на защита спрямо UVA и UVB лъчите.

На пазара вече има и слънцезащитнипродукти за по-деликатни области като устни, клепачи. Ограничавайте престоя си на слънце в часовете между 10 и 15 часа. Хубаво е да носите слънчеви очила с UV защита, както и шапки с периферия.

Важно е лекар, който ви е изписал даден медикамент, да ви уведоми дали той създава повишена чувствителност на кожата спрямо слънцето.

Поради участието на различни медиатори в развитието на алергията (най-често това е хистаминът) лекарите често изписват антихистаминови средства през пролетта като профилактика или при прояви на самата алергия.

Понякога допълнително се приемат производни на витамин А киселина, антималарици и други медикаменти, както и облъчвания на тялото със специални лампи, излъчващи UV лъчи в определен спектър и със строго зададени параметри.

Всички тези мерки имат за цел да предотвратят, да минимизират или елиминират проявите на алергия.

Като цяло прогнозата по отношение на пациентите с този проблем е добра. Повечето хора с полиморфна слънчева етрупция търпят значително подобрение в рамките на 5-7 години след поставяне на диагнозата и почти всички с фотоалергия могат да я предотвратят, като избягват употребата на провокиращите я локални или системни средства.

От всички форми на слънчева алергия слънчевата уртикария представлява най-дълготраен проблем и при много малко хора търпи постепенно затихване.

КАКВИ СА?

Полиморфна слънчева ерупция - характеризира се със сърбящ обрив по изложените на слънце участъци по кожата. Среща се дори и през студените месеци сред хората, практикуващи зимни спортове.

Актинично пуриго (наследствена ПСЕ) - по-често се среща сред американските индианци. Проявите са по-силно изразени в сравнение с тези при полиморфната слънчева ерупция и започват в по-ранна детска възраст.

Фотоалергична ерупция - алергичната реакция е провокирана от действието на слънчевата светлина в комбинация с някакъв химически агент, нанесен преди това върху кожата (често съставка в крем, парфюм, козметика, лекарства) или прието през устата лекарство.

Най-често медикаментите, които провокират такава реакция, са тетрациклини и сулфонамиди, фенотиазини, диуретици, понякога ибупрофен и някои орални контрацептиви.

Слънчева уртикария - хронична е и протича със зачервяване, сърбеж и поява на уртики (плюски) непосредствено след слънчево изгаряне.

Алергия към слънцезащитни продукти - може да се появи навсякъде, където се нанася слънцезащитен крем.

Ели Логинова: Лекувайте причината, не признаците

Хомеопатията уравновесява енергията в тялото на човека, което води до добро здраве. Стремежът е да се постигне съвършен енергиен баланс.

В хомеопатията се използват над 5000 лекарства и непрекъснато излизат нови. Те могат да се дават и на новородени, и на бременни.

Лекарствата се приемат по схема и не могат да навредят на организма. В тях не може да се намери наличие на вещество, само енергия са.

Точно това е двубоят между ортодоксалната и хомеопатичната медицина - ортодоксалната твърди, че ефектът на хомеопатичните лекарства е единствено пласебо.

В хомеопатията лекарствата, които се използват, са подобни на симптоматиката, на която отговаря болестта. Принципът на хомеопатията е, че подобие с подобие се лекува.

Слънчевото изгаряне и дългото излагане на слънце довежда до появата на слънчева алергия. Тялото индикира, че не иска да получава повече слънце, и смисълът на обрива е "Пази ме!".

Ако слънчевата алергия се задълбочи, е необходимо да се посети хомеопат, който да диагностицира проблема и да препоръча подходящо индивидуално лечение.

Когато се намери подходящото лекарство, то може да се взема от 1-2 дни до една седмица преди излагане на слънце. Ако алергичната проява е по-тежка, лекарството може да се приема и по време на цялата ваканция и да се спре чак когато няма признаци на болестта.

Когато приемате хомеопатични лекарства, е важно да знаете, че трябва да ограничите кафетата максимум до 2 чаши на ден и да забравите за ментата във всякаквите и форми, както и за кока-колата. 20 минути преди и след приемане на лекарството не трябва да се приема нищо и дори не трябва да се пуши.

ХОМЕОПАТИЧНИ ЛЕКАРСТВА ОТ АПТЕКАТА

От аптеката можете да купите хомеопатични лекарства за първа помощ при прояви на слънчева алергия. За по-добър ефект, приемайте лекарство със сила 30С (най-лесно се усвоява от организма и дава достатъчна сила на тялото да се пребори с проблема) и според проявите на алергията:

Беладона (лудо биле) - кожата е червена и оточна, топла, болезнена, покрита с фини папули, скарлатиноподобен обрив.

Апис (медоносна пчела) - кожата е червена, по-грапава, по-релефна, има силен сърбеж и се успокоява от студени компреси.

Уртика уренс (коприва) - розова оточеност на кожата, боцкаща, пареща, влошава се от студените компреси, подобрява се от топло.

Мориатико ацидум (солна киселина) - оточеност, розова, папули, мехурчета, силен сърбеж и парене. Когато се пукнат мехурчетата, кожата пигментира. Подобрява се от студени компреси и от течаща студена вода.

Рустоксикодендром - ситни червени пъпчици, които лесно преминават в мехурчета. Наподобяват началото на херпес. Силно парещи, сърбящи и болезнени на допир, които се влошават от студено и вода.

Хиперикум (жълт кантарион) - това е едно от най-бързо действащите лекарства за изгаряния и алергии. Може да се приема и успоредно с останалите изброени.

Д-р Катя Паскова е специалист дерматолог с 15 години клиничен стаж. Работи в областта на козметичната и естетичната дерматология повече от 8 г.
Д-р Катя Паскова е специалист дерматолог с 15 години клиничен стаж. Работи в областта на козметичната и естетичната дерматология повече от 8 г.
Ели Логинова е хомеопат. Завършила е Лондонския колеж по класическа хомеопатия. Практикува от 15 години.
Ели Логинова е хомеопат. Завършила е Лондонския колеж по класическа хомеопатия. Практикува от 15 години.
Слънчевата алергия най-често води до естетически дискомфорт на боледуващия. На малката снимка е специалната лампа, минимизираща проявите на алергията.
СНИМКИ: “ДЕРМА ВИТА”
Слънчевата алергия най-често води до естетически дискомфорт на боледуващия. На малката снимка е специалната лампа, минимизираща проявите на алергията. СНИМКИ: “ДЕРМА ВИТА”