Никотиновите торбички (паучове) или познати още като снус все повече се превръщат в причина за никотиново отравяне при малките деца, сочи ново проучване.
Изследователи от детската болница Nationwide в Охайо са анализирали данни за повече от десетилетие, като са проучили над 134 000 случая на деца на възраст под 6 години, които случайно са погълнали никотин чрез продукти като изпарители, дъвки и таблетки за смучене. Повечето видове експозиции намаляват след 2016 г. Но един от методите за доставяне - никотиновите торбички - бележи рязък ръст, като между 2020 г. и 2023 г. се увеличава с повече от 760 %, пише Си Ен Ен.
„Това е продукт с висока концентрация на никотин и има добър вкус", казва д-р Натали Райн, директор на Центъра за отравяния в Централно Охайо към детската болница Nationwide и съавтор на проучването, публикувано в понеделник в списание Pediatrics. „Няма нищо, което да казва на детето: "Това е лошо, трябва да го изплюеш„ ... и точно тук се стига до проблеми."
Миниатюрните бели пакетчета, които потребителите слагат между устните си, се появиха на американските рафтове през 2014 г. Те не съдържат тютюн, а вместо това са пълни с никотин, синтетично или естествено получен, заедно с ароматизатори и подсладители.
Дискретният, сладък и бездимен характер на никотиновите пликчета предизвиква загриженост сред защитниците на общественото здраве, които следят отблизо нарастващата им популярност сред тийнейджърите и младите хора. По данни на Центъра за контрол и превенция на заболяванията в САЩ те са се превърнали във втория най-използван никотинов продукт сред младите хора. Националното проучване на тютюнопушенето сред младите хора установи, че употребата на никотинови торбички сред тийнейджърите се е удвоила между 2021 и 2024 г.
Въпреки това общата потребителска база остава малка. Само 0,5 % от американците използват никотинови торбички в сравнение с 9 %, които пушат цигари, и 3 %, които изпаряват или използват електронни цигари, според данни на Бюрото за преброяване на населението на САЩ.
Нивото на никотин в пакетчетата може да варира от 3 до 12 милиграма в едно пакетче. В най-ниските си дози те доставят повече стимулант, отколкото една цигара, и дори малки количества никотин могат да бъдат опасни за малките деца. Според Националната медицинска библиотека поглъщането на само 1 до 2 милиграма - по-малко от това, което се съдържа в едно обикновено пакетче - може да предизвика гадене, повръщане и треперене, наред с други сериозни симптоми.
Проучването установи, че никотиновите пакетчета са свързани със 150% по-голям риск от сериозни медицински последици и е два пъти по-вероятно да доведат до хоспитализация, отколкото други бездимни никотинови продукти, погълнати от деца, като дъвки, таблетки за смучене, електронни течности, таблетки и прахове.
Въпреки че огромното мнозинство от случаите на поглъщане на никотин от деца са довели до малки или никакви увреждания, повече от 1600 деца са имали сериозни медицински последици, установява проучването. Две деца са починали след поглъщане на течен никотин.
Райн препоръчва на родителите да избягват употребата на никотинови пликчета пред децата, за да ги предпазят от подражание на потенциално рисково поведение на възрастните. Тя също така предлага никотиновите продукти да се държат физически на недостъпно за децата място и да се провеждат разговори с други лица, които се грижат за децата, като бавачките и разширеното семейство, за същото.
Ако дете може да е погълнало никотинова торбичка, Райн казва, че най-добрата първа стъпка е да се обадите на Центъра за борба с отравянията на телефон 1-800-222-1222. Обучен персонал може да насочи настойниците въз основа на симптомите на детето и да им помогне да решат дали е необходима спешна помощ.
Коментари