В България над 50 специализирани лечебни заведения работят с НЗОК - тя заплаща 7-дневен престой, храната и всички процедури по клиничната пътека

Физиотерапията е едно от най-старите направления в медицината. Предполага се, че най-великият лекар на Античността - Хипократ, а по-късно и Гален са били първите практикуващи физиотерапия.

Физиотерапията може да се прилага самостоятелно или да поддържа други лечения. Чрез своя бюджет НЗОК заплаща здравни дейности по клинични пътеки от медицинска специалност “Физикална и рехабилитационна медицина” при:

  • Заболявания на опорно-двигателния апарат. Лечебните процедури се извършват по КП 265.1, която е с най-голям брой заплатени хоспитализации;
  • Заболявания на централната нервна система - състояния след инсулт, множествена склероза, паркинсон, детска церебрална парализа, шипове;
  • Заболявания на периферната нервна система - полиневропатии, болкови синдроми, парези, дискова херния, дископатии с невралгии, радикулити;
  • Заболявания на сърдечносъдовата система – след прекаран инфаркт или операции на сърцето;
  • След активно лечение от COVID–19.

В България над 50 лечебни заведения за долекуване и рехабилитация имат договор с НЗОК. Освен тях почти всяка МБАЛ разполага с отделение по физиотерапия и рехабилитация. Немалък е и броят на медицинските центрове, извършващи физиотерапевтични процедури в условията на извънболнична медицинска помощ.

Кой насочва пациентите?

Насочването е с направление за хоспитализация/лечение по амбулаторни процедури (бл. МЗ-НЗОК № 7), като правилото е то да бъде издадено от специалист по физикална и рехабилитационна медицина, който след извършените процедури в извънболнична помощ констатира необходимост от продължаване на рехабилитацията в стационарни условия. Към физиотерапевт в извънболнична помощ насочването е чрез медицинско направление (бл. МЗ-НЗОК №3) за консултация или за провеждане на съвместно лечение, издадено от общопрактикуващия лекар или от лекар специалист.

Когато на пациента са оказани медицински услуги в болница за активно лечение и в епикризата изрично е описана необходимостта от провеждане на рехабилитационно лечение в болница, направлението за хоспитализация може да бъде издадено от лекуващия лекар по профила на основното заболяване (съответно невролог, кардиолог) или от общопрактикуващия лекар. То се издава в рамките на един месец от дехоспитализацията (при медицински противопоказания до 3 месеца).

Какви документи са необходими?

Необходими са следните документи:

  • Направление №7
  • Амбулаторен лист или епикриза
  • Друга медицинска документация - епикризи, изследвания (електромиография с давност до 6 месеца, рентгенография, КАТ или ЯМР с давност 24 месеца, придружени с фиш);
  • Копие от решение на ТЕЛК (при наличие на инвалидност);
  • Фактура за платена потребителска такса за болнично лечение в рамките на настоящата година;
  • Копие от рецептурна книжка (заглавна страница и диагнози);
  • Документ за самоличност.

Представянето на медицинската документация за придружаващите заболявания е от особена важност, тъй като има състояния, които са противопоказани особено при лечение с физикални фактори. Наличието на противопоказано придружаващо заболяване е основание за отказ от прием от болницата за рехабилитация.

Какво включва КП, по която е изпратен пациентът?

В цената на клиничната пътека са включени престой, храна и всички задължителни диагностични и терапевтични процедури съгласно алгоритъма на пътеката.

Кой назначава процедурите, които трябва да се направят?

След преглед в болничното лечебно заведение и обстойно запознаване с цялата медицинска документация от предходни заболявания, лечението им и постигнатия ефект специалистът по физикална и рехабилитационна медицина предписва физиотерапевтичен курс на лечение, съобразен и с алгоритъма на клиничната пътека.

Налага ли се доплащане, за какво и в какъв размер?

  • Потребителска такса за всеки ден болнично лечение – 1 лв. Заплащането е за не повече от 10 дни за 1 г.
  • По желание пациентът може да доплати за настаняване в стая с по-добри битови условия, както и за допълнителни процедури по препоръка на физиотерапевта. Плащанията са съгласно ценоразписа на избраното лечебно заведение.

Колко дни е престоят?

Минималният болничен престой по най-търсените физиотерапевтични и рехабилитационни клинични пътеки – КП 265 и КП 263, е седем дни, докато при лечение след COVID-19, лечение при родова травма на централна нервна система, родова травма на периферна нервна система, детска церебрална парализа и спинална мускулна атрофия е десет дни.

При всички клинични пътеки от специалността “Физикална и рехабилитационна медицина” с минимален болничен престой 7 дни правилото е една хоспитализация годишно. При определени условия се допуска повторна хоспитализация - например по КП № 262 за пациенти с последици от инсулт или множествена склероза. Повторна хоспитализация се допуска по КП 265.1 за пациенти с фрактури или след смяна на става.

Какви документи получават пациентите при изписване?

При изписване на пациента се предоставя епикриза, която в синтезиран вид излага извършените изследвания и процедури, резултата от лечението, както и препоръки за хранителен, двигателен режим, евентуална необходимост от последващи рехабилитационни мероприятия.Задължително трябва да бъде предоставена фактура с прикрепен към нея фискален бон за извършени плащания, евентуално на потребителска такса и на доплащания за подобрени битови условия и допълнителни диагностични и терапевтични процедури.

Съвременната физикална терапия се развива с изключителни темпове през последните години. С развитието на технологиите се постига изключителен напредък при лечението и диагностиката на различни заболявания. Следвайки съвременните тендеции, в пакета от дейности, заплащани чрез бюджета на НЗОК, от две години е включена нова клинична пътека, по която се извършва роботизирана рехабилитация на ръка и роботизирана рехабилитация на крак на пациенти с детска церебрална парализа. А по клинични пътеки №263 и №265 е включена нова процедура – комбинирана подводно - екстензионна терапия. Тя намира изключително широко приложение в съвременната практика и се прилага при множество заболявания.

Знаете ли, че Хипократ, както и един от най-задълбочените изследователи на античната медицина – Гален, са първите, които са практикувалr физиотерапия.

А знаете ли, че това е специалността, която се грижи за пациентите във всички етапи на оздравяването им?

А наясно ли сте какво осигурява здравната каса по това направление?

Отговорите следват в “НЗОК за теб”, от мен Антоанета Добрева - Нети.

От физиотерапия по линия на здравната каса може да се възползвате в повече от 50 лечебни заведения за болнична помощ.

Към тях ще ви насочи личният лекар. От него ще получите и необходимите документи.

На физиотерапия имат право всички здравноосигурени, но отново личният лекар преценява дали имате нужда точно от този тип лечение.

Иначе здравната каса заплаща престоя, храната, както и всички задължителни процедури.

Щом сте здравноосигурен, в повечето случаи престоят продължава 7 дни. Разбира се, има и изключения.

Кои са те, както и всичко, което ви интересува за физикалната терапия – може да научите от експертите на НЗОК в YouTube и Facebook, както и на сайта на НЗОК.

Аз ви желая да сте здрави!