- Д-р Яир Галили прилага склеротерапия под ултразвуков контрол и е помогнал на повече от 10 000 българи
- Методът е с успеваемост над 95%
Има избавление от разширените вени - за минути и без болка! Нима е възможно? Да, вече 23 г. израелският съдов специалист д-р Яир Галили помага на пациенти с венозни проблеми, като ликвидира болката, дискомфорта и грозните подутини по краката. Той прилага метода склеротерапия под ултразвуков контрол с инжектиране на полидоканол заедно с екип от български съдови специалисти. Извършил е над 60 хиляди манипулации в Израел, САЩ, Хърватия, излекувал е много пациенти от Германия, Австрия, Италия, Испания, Румъния, ЮАР, САЩ, Канада. От 2002 г. е ръководител на Клиниката по венозни заболявания към института “Мор” в Тел Авив.
От 15 г. д-р Галили лекува в МЦ “Дорис клиникс” в София. Идва в България на всеки 2-3 месеца и е помогнал на над 10 000 българи с разширени вени.
Той лично е направил няколко подобрения на метода, с които повишава ефикасността му особено когато вената е по-голяма.
Ултразвуково-контролираната склеротерапия с полидоканол е призната от световната медицина като най-ефикасна и най-малко рискова при хронична венозна недостатъчност. Препоръките за нейното прилагане са описани на конференция на Европейската асоциация по флебология, проведена в Майнц, Германия, през 2013 г.
След като американски и британски съдови хирурзи обобщили и анализирали резултатите на над 130 хил. пациенти, стигнали до заключението, че склеротерапията под доплеров контрол е златният стандарт за лечение на вените. 40% от жените у нас и 20-30% от мъжете над 40 г. страдат от разширени вени – състояние, което не е за подценяване.
След склеротерапията под еходоплеров контрол пациентът веднага се захваща с обичайните си задачи, включително шофиране и трудова активност. По време на лечебния процес изчезват и естетически грозните видими издутини, подобни на въжета или гроздове.
При ултразвуково-контролираната склеротерапия се инжектира склерозантът полидоканол, като преди това с еходоплерова диагностика специалистите са установили проблемната вена, нейните размери и разклонения. Цялата процедура трае минути, без болка и се извършва изцяло под еходоплеров контрол. Под действието на медикамента стените на разширената вена в засегнатия участък се слепват и тя склерозира. За всеки пациент местата на инжектиране са различни и зависят от състоянието му. При първото инжектиране се търси най-дълбоко разположеният участък, където вената е засегната, а при второто – най-повърхностният.

“Добре е склерозиращата пяна да се разпредели на 2-3 места по вената. И тънкостта е точно в това - да се открие най-подходящото място, където да се инжектира полидоканолът, за да има ефект от неговото приложение. Това става с ултразвуков апарат, който открива къде е увреденият клапан на вената само за 20-30 секунди. Важно е специалистът да има достатъчно опит. Обикновено причината за хроничната венозна недостатъчност е в зона, която не е видима външно. Проследявам вената и как се движи кръвта в нея, дали има някъде блокаж. Това става чрез леко притискане и ако кръвта започне да се спуска надолу, това означава, че има проблем. Оттичането надолу не бива да става толкова бързо, ако клапите във вената работят добре. Аз работя под ултразвуков контрол през цялото време”, споделя тънкости от манипулацията д-р Галили.

Стандартната склеротерапия, която обикновено се прилага у нас, не е толкова ефикасна, защото се третира видимият участък от разширената вена, а причината обикновено е другаде.
“Като се запуши основната река, ручейчетата пресъхват – това е принципът на склеротерапията под ултразвуков контрол. Проблемите идват от главната вътрешна вена, а не от разклоненията ѝ. Ето защо да се склерозират или оперират те, не винаги е ефективно”, допълва израелският съдов специалист.
Иновативната методика “Ултразвуково-контролирана склеротерапия” е високоспециализирана лечебна процедура, при която опитните специалисти работят с висок клас еходоплеров апарат, терапията се слави с най-висока успеваемост (над 95%). Обикновено се налага една процедура на засегнат крак, а по-рядко и при по-тежки случаи може да са необходими две или три. Манипулацията е безболезнена за пациента, не остават белези след нея, извършва се без анестезия и болничен престой. По-голямата част от полидоканолът се изхвърля от организма до 15 часа след интервенцията.
Алергичните реакции са изключително редки – при 1 на 20 000 пациенти. Ако такава се случи, веднага се предприемат компетентни действия.
Пигментацията на третираната вена след ултразвуково-контролираната склеротерапия изчезва постепенно - след няколко месеца или до година. Няма рецидиви, както често се случва при оперативните методи. Всеки пациент се проследява с контролен преглед от д-р Галили и останалите специалисти – съдови хирурзи и ангиолози в “Дорис клиникс”.
За повече информация и записване за визитата на д-р Галили от 4 до 7 юни може да прочетете на сайта www.dorisclinics.com или да позвъните на тел. 0879851557 и 0879853557.
Коментари