Засега процедурата е експериментална, но ако се окаже успешна, това ще е пробив в борбата с безплодието
Мъж на 20 г. е получил след трансплантация от собствените си стволови клетки, които били замразени в детството му. Идеята е те могат да произведат сперма. Лекарите очакват да разберат дали процедурата, извършена за първи път при човек, ще проработи и ще го избави от безплодието, от което страда.
В САЩ приблизително 645 000 мъже на възраст от 20 до 50 г. имат азооспермия - състояние, при което в еякулата им няма сперматозоиди. Затова учените тестват лечение: трансплантиране на стволови клетки, образуващи сперма, в репродуктивната система.
“Ако се докаже, че е безопасна, трансплантацията на сперматогониални стволови клетки (SSC) може да бъде революционна техника за възстановяване на фертилитета при мъже, които не произвеждат сперматозоиди”, казва пред “Лайв сайънс” д-р Джъстин Хуман, асистент по урология в Медицински център “Седарс-Синай”, който не е участвал в проучването. Според него това може да бъде
особено полезно за преживелите рак,
лекувани преди пубертета, или мъже с генетична или придобита тестикуларна недостатъчност.
В основата на терапията са стволовите клетки, образуващи сперматозоиди. Те обикновено узряват в сперматозоиди, когато нивата на тестостерон се повишават по време на юношеството. Но медицински състояния като блокиране на репродуктивния тракт, определени генетични мутации или хормонални проблеми, както и лечения като химиотерапия може да ги увредят или да блокират развитието им в сперма.
Ако млад пациент желае да запази образуващите сперматозоиди стволови клетки, лекарите могат да използват ултразвукова игла, за да ги съберат от рете тестиса (мрежа от малки тръби, които се свързват със семенните тубули), където обикновено се произвеждат сперматозоидите. Иглата се вкарва внимателно в тези тръби през основата на скротума и след като бъдат събрани, се замразяват. По-късно лекарите могат да въведат отново запазените стволови клетки в рете тестиса, като използват подобна ултразвукова техника. Целта е клетките да се имплантират в семенните тубули, където да узреят и да започнат да произвеждат сперма, имитирайки естествения процес, който се случва по време на пубертета.
Процедурата е била успешна при животни и е позволила на мъжки мишки и маймуни да имат потомство.
Младият мъж, претърпял първата подобна трансплантация, е получил свои собствени стволови клетки. Те били запазени, когато бил дете, преди да се подложи на химиотерапия за рак на костите. Ако трансплантацията е успешна, тялото на мъжа трябва да започне да произвежда сперма, което не било възможно преди процедурата поради азооспермия. Досега
ултразвукът е потвърдил, че няма увреждане на тъканта на тестисите и нивата на хормоните му са нормални
В спермата му все още не са открити сперматозоиди, но изследователите ще продължават да я анализират два пъти годишно, за да видят дали репродуктивните клетки се появяват.
Една възможна причина за липсата на откриваема сперма според изследователите е, че само малко количество стволови клетки са били събрани в детството на пациента, за да се сведе до минимум увреждането на неговите репродуктивни тъкани. Това означава, че броят на запазените и трансплантирани клетки, способни да се развият в сперма, остава нисък. В резултат на това производството на сперма може да бъде ограничено.
Ако сперматозоидите никога не се появят в еякулата на пациента, но той иска да има деца, лекарите могат да се опитат да възстановят чрез операция всяко малко количество сперма, произведено от стволовите клетки, и след това да го използват при инвитро.
Д-р Лаура Гемел, сътрудник по репродуктивна и ендокринология в Центъра за плодовитост на Колумбийския университет, предлага алтернатива: техника, наречена система за проследяване и възстановяване на спермата (STAR). Става въпрос за машина, разработена в Центъра за плодовитост на Колумбийския университет, която съчетава технология за изкуствен интелект, роботика и микрофлуидика, като използва малки канали за анализиране на течност в устройство. Тази технология идентифицира и възстановява изключително оскъдни количества сперматозоиди от еякулат, разкрива тя пред “Лайв сайънс”.
Необходим е само един сперматозоид, за да се зачене дете,
отбеляза Гемел. “Ако успеем да намерим тази сперма неинвазивно, можем да я инжектираме в яйцеклетка и да направим ембрион”, посочва Гемел.
Тя добавя, че науката вече “е постигнала успех с криоконсервация и ретрансплантация на яйчници при млади момичета с рак в детска възраст. В бъдеще може да бъде предоставена опция за млади момчета, които искат един ден да станат бащи на биологично дете”.
Както при всички медицински процедури, трансплантациите на стволови клетки, произвеждащи сперматозоиди, са свързани с някои рискове. Възможно е например част от клетките да имат генетични мутации, причиняващи рак, и някой ден да се развият в тумор, особено при пациенти, които са имали левкемия в миналото, обяснява Хуман. И въпреки че процедурата използва собствените клетки на пациента, съществува “теоретичен риск” имунната система все още да реагира и да предизвика възпаление. Съществуват и етични опасения около замразяването на стволови клетки от сперматозоиди от млади момчета - а именно как могат лекарите да са сигурни, че децата са напълно съгласни с процедурата и че имат ясни очаквания относно дългосрочното съхранение на техните клетки.
Коментари