Втора бустерна доза "Пфайзер" има кратък ефект при най-възрастните, показа мащабно изследване  в Израел. Според  изследователите, четвърта доза от ваксината на "Пфайзер"/"Бионтех" намалява случаите на COVID-19 при най-възрастните, но защитата от болестта изглежда кратка, предаде "Ройтерс".

Защитата от втората бустерна инжекция намалява след четири седмици, макар срещу тежко боледуване да се запазва шест седмици.

Резултатите от изследването са публикувани в сп. "Ню Ингланд джърнъл ъв медисин". Учените отбелязват, че са необходими допълнителни наблюдения, за да бъде оценена дългосрочната защита. Изследването е обхванало 1,3 млн. души на възраст над 60 г. между 10 януари и 2 март от базата данни на израелското Министерство на здравеопазването. Тогава в страната е преобладавал вариантът Омикрон.

Друго изследване в Израел миналия месец показа, че възрастните хора с втори бустер от ваксината срещу COVID-19 на "Пфайзер"/"Бионтех" са със 78 процента по-ниска смъртност от тези с една доза.

Европейските министри на здравеопазването призоваха правителствата в ЕС да подкрепят четвърта доза за хората над 60 години.