Кога дрехите са опасни за здравето

Неправилно избраните тоалети и аксесоари крият сериозна заплаха за здравето, предупреждават лекари, цитирани от РИА “Новости”.

При някои заболявания плътно прилепналите дрехи не само причиняват неудобство, но и са противопоказни, разказва руският гастроентеролог Нурия Дианова. Джинсите с висока талия например подчертават фигурата, но не са за хора със стомашно-чревни болести. При изострен гастрит такава премяна може да причини болки, казва специалистката.

“Гастритът засяга областта на талията, а високите впити панталони притискат тялото около пъпа. Ако се движиш, натискът не е толкова силен, но щом седнеш, той нараства, интраабдоминалното налягане се увеличава и съответно

предизвиква

насилие върху

стомаха

Ако в този момент имате гастритна криза, спазмите се изострят.

Високите дънки не се препоръчват и при рефлукс - връщане на киселина от стомаха в хранопровода. При такива пациенти налягането от облеклото повишава притока на киселини. Болезнени реакции може да предизвика всяка тясна дреха, включително пристегнат колан, допълва Дианова.

При стомашни ерозии, язва и рефлуксна болест се препоръчва да се избягват силно стягащите дрехи. Корсети, ластични гащи, бодита, впити рокли, а при мъжете – пристягащо и оформящо бельо, отнемат пространството за движение на стомаха. Да седнеш в тях, е мъчение. А при стомашночревни проблеми е направо вредно. Това се отразява не само на болестта и самочувствието, но и на външния вид. “Когато се чувстват зле, такива пациенти е добре да ходят с широки удобни дрехи и да не напрягат областта на корема”, пояснява лекарката.

Силно врязаните джинси прищипват нервите и пречат на кръвта в съдовете да циркулира свободно. А стегнатият колан причинява киселини и болки в корема. Ако на пробата при покупка на дреха се чувствате неудобно, поискайте по-голям номер, въпреки суетата. Добре е платът да е еластичен.

Не само кройката, но и материалът на тоалета може да увреди здравето. Изкуствените тъкани от рода на

полиестер,

акрил, найлон

изобилстват

с химикали

Не става въпрос само за евтините дрехи, произведени незнайно къде, но и за марковите.

Изследване на “Грийнпийс” установи наличие на формалдехиди и фенилендиамини в продукцията на 14 световноизвестни модни марки. Тези вещества могат да причинят маса проблеми – от сравнително леко раздразнение на кожата до силна алергия и чернодробни и бъбречни заболявания. Освен това синтетиката пречи на кожата да диша и влагата, отделяна от кожата ни, се превръща в благодатна среда за развитие на бактерии и гъбички.

Отдавайте предпочитание на естествените материи. Купувайки синтетика, обръщайте внимание на етикета. Не се подвеждайте по надписи тип non-iron, easy care или wrinkle free, които ви уверяват, че дрехата няма нужда от гладене – в такива продукти химикалите са най-много.

Красивите, но неудобни обувки също нанасят големи поражения. Високите токчета, макар и да правят краката по-стройни, причиняват

оттичане и

разширени вени,

водят до

деформация

на ставите

Погледнете краката на винаги качените на стилети Виктория Бекъм и Амал Клуни – огромните им изпъкнали кокалчета личат отдалеч.  Високите токчета съсипват краката на Амал Клуни, които са с големи издадени кокалчета.

Високите токчета съсипват краката на Амал Клуни, които са с големи издадени кокалчета.

Високите токчета са неустойчиви, с тях лесно можеш да изгубиш равновесие, да си изкълчиш глезена или да паднеш лошо.

Но и плоските подметки не са за препоръчване. Балеринките и джапанките на пръв поглед са удобни, но не дават опора на стъпалото при по-дълго ходене и бързо натоварват краката, деформират табана.

Тясната обувка също създава проблеми – образува мазоли, възпаление на съдовете, изкривяване на палците. Тези от недишаща изкуствена кожа запарват краката и водят до гъбични инфекции.

Лошо подбраната

обувка разваля

стойката и

походката,

може да причини досадни болки в коленете и гърба.

За по-дълга употреба изберете комфортна “дреха” за крака, на не много висок ток – до 5 сантиметра. Друго решение са ортопедичните стелки – те укрепват стъпалото и намаляват натиска върху чувствителните му зони.

Много дами имат навик да тъпчат чантата с всичко нужно и ненужно. Но тежката чанта пренатоварва рамото и гърба, предупреждават ортопедите.

Особено опасни

са чантите на

едно рамо

и тези, които носим в ръка. Те напрягат мускулите неравномерно и неудобството постепенно преминава в болка. Типичните последствия са деформация на стойката и походката, главоболие, болки в гърба, врата и раменете, изтръпване на ръцете.

Съветът на специалистите е, преди да излезете, да проверите чантата си и да извадите всичко, което не ви е жизнено необходимо. Ако ви се налага да носите тежко, не натоварвайте само едното рамо, а се сдобийте с раница с широки презрамки и защита за гърба.

Рядко перем топлите дрехи – палта, якета, шапки, ръкавици, шалове. Ако нямат петна, правим това веднъж на сезон. Още по-рядко мъжете дават вратовръзките си на химическо чистене или пране. Но експертите напомнят, че тези дрехи са постоянно в контакт с кожата и косата, събират пот и мастни клетки, трупат много мръсотия и микроби от околната среда.

За да не станат

палтото и якето

развъдник

на бацили,

перете или чистете химически поне два пъти на сезон. Плетените шапки, шалове и ръкавици трябва да се почистват още по-често – веднъж на 2-3 седмици.

Умението да се обличаме е изкуство, от което донякъде зависи успехът ни в живота. Но не става въпрос само за мода и стил. Гардеробът трябва да е не само елегантен, но и полезен за здравето.