Българска пациентка, чакаща за белодробна трансплантация, е одобрена и може в скоро време да бъде включена в активната листа на Евротрансплант за животоспасяващата операция.
Това каза пред БНР Наталия Маева от Българското общество на пациентите с пулмонална хипертония:
"Но се надявам на бърза реакция от страна на МЗ, за да бъде преведена необходимата сума, която се изисква от австрийската клиника. Сумата, която се изисква като капаро, е 50 хиляди евро. Колкото по-бързо тя бъде преведена на австрийската страна, толкова по-бързо този пациент ще влезе в активна листа и ще има шанс неговият живот да бъде спасен", обясни тя.
Маева посочи още, че в момента няма пациенти, които да чакат в австрийска активна листа за трансплантация на бял дроб, въпреки тиражираната информация в българските медии за това. Пациентите са били във Виена за предварителни прегледи и изследвания, на базата на които Австрия да вземе решение дали са подходящи за трансплантация.
У нас близо 250 пациенти страдат от пулмонална хипертония. Българското общество на пациентите с това заболяване ще отбележи утре Световния ден на пулмоналната хипертония с интензивна тренировка на звезден отбор актьори и спортисти. Инициативата е в подкрепа на пациентите, които са зависими от кислородните си концентратори. Пациентите у нас обаче продължават да си закупуват за разлика от болните от останалите страни от Европейския съюз.
Болните у нас нямат и достъп до модерна интравенозна терапия за пациентите в по-тежък стадий, каза още Наталия Маева. По думите й все още препаратите не са разрешени за употреба в България:
„Проблемът тези препарати да не бъдат регистрирани в България е тяхната висока цена. Годишната терапия с такъв вид препарат варира между 120 до 200 хил. евро. Тази терапия би подобрила качеството на живот на пациента. Независимо колко е скъпа, човешкият живот е над всичко“.
Маева е категорична, че здравното министерство е голям длъжник на тези пациенти:
„Всеки пациент, който има нужда от кислородолечение, е длъжен сам да си закупува кислородния концентратор, което е почти мисия невъзможна. Това е специална апаратура. Ако такъв пациент разполага с портативен кислороден концентратор, той няма да бъде изолиран и ще бъде полезен на обществото, защото ще може да работи. Един портативен кислороден концентратор варира между 5000 и 7000 лв.“.
Коментари