"Белтъчните диети, широко рекламирани от манекени и фитнес инструктори, са опасни за бъбреците. Лошото е, че никой не казва на младежите, че този тип хранене може да доведе до увреждания в по-далечен план. Прекомерната консумация на месо е рискова не само за децата, а и за възрастните. При този тип хранене бъбреците се натоварват и умират нефрони, които не могат да се възстановяват." Това каза във Варна националният консултант по детска нефрология доц. Анелия Буева.

По думите на експерта проблем за българите е и високата консумация на сол. Тя допълни, че обществото трябва да бъде запознато и с това, че наднорменото тегло не е рисково само за сърцето и повишаване на захарта, а и за бъбреците.

В България никой не говори за рисковете за бъбреците от околната среда, допълни доц. Стефан Кривошиев, председател на Българската бъбречна асоциация. По думите му такъв фактор са фините прахови частици във въздуха, които увреждат не само дихателната система. Различните видове пластмаси, включително тефлонът, също водят до увреждания на бъбреците, допълни Кривошиев. Около 15 на сто от хората, които имат такъв тип заболяване не са наясно със състоянието си. Експертът допълни, че бъбречните болести непрекъснато се увеличават в световен мащаб и според СЗО до 2040 г. ще се изкачат от настоящото 16 до пето място като причина за загубени години живот.

По данни на експертите у нас всеки един от петима мъже и всяка една от четири жени страдат от бъбречно заболяване. Най-тежки са проблемите при възрастните хора - всеки втори над 75 години има подобни проблеми.