Учени излекуваха вируса на ХИВ, който причинява Синдром на придобита имунна недостатъчност (СПИН). Това се случва за втори път от появата на болестта през 1981 г., пише “Ню Йорк таймс”.

На “Лондонския пациент”, настоял за анонимност пред медиите, е бил присаден костен мозък, след като заболял от лимфом на Ходжкин. Присадените клетки били с мутирал ген CCR5, който не позволява вирусът на ХИВ да се “закрепи” към тях. Това довело до излекуване от СПИН, предаде Би Ти Ви. 

Лекарите описват състоянието на пациента като “дългосрочна ремисия”. Това е едва вторият такъв случай на излекуване. Първият е т.нар. “Берлински пациент”, който по-късно разкрива самоличността си – 52-годишният Тимъти Рей Браун. При него ХИВ бил излекуван пак след трансплантация на костен мозък заради лечение на рак. Присаждането било изключително тежко и довело до много усложнения за Браун, като в един момент бил в медицинска кома и едва не умрял.

Досега не можеше същият ефект да бъде възпроизведен при други носители на ХИВ. При “Лондонския пациент” обаче процедурата преминала по-безпроблемно. Той получил донорски костен мозък през май 2016 г. и спрял приема ня поддържащи лекарства за ХИВ през септември 2017 г. Оттогава няма промяна в ХИВ статуса му – нещо, което без постоянно лечение е невъзможно в момента.

Последвали изследвания показали, че присадените имунни клетки унищожили рака в тялото и напълно заместили аразените с ХИВ клетки.

До момента има 22 000 донора с мутирали клетки на костния мозък. Мутацията, която се оказва резистентна на ХИВ, е наречена “делта 32”. Общо 38 души с ХИВ са получили костен мозък от такива донори. “Лондонският пациент” е 36-и в списъка. 19-ият – “Дюселдорфският пациент”, не приема поддържащите лекарства за ХИВ вече четири месеца.

“Изпитвам чувство на отговорност да помогна на лекарите да разберат как са ме излекували, за да успеят да повторят ефекта”, пише в имейл до “Ню Йорк таймс” “Лондонският пациент".