80-годишна англичанка стана първият човек в света, подложен на генна терапия срещу прогресираща болест на очите. В болницата на Оксфорд в лявото й око бе вкаран синтетичен ген, за да се спре развитието на т.нар. суха дегенерация на макулата, писа в. "Дейли телеграф".

При нея се уврежда централното зрително поле на болния и той има бели петна в него или вижда размазано. Това го лишава от способност да чете, да разпознава лица и да се справя с иначе прости ежедневни задачи. Болестта е автоимунна и се дължи на натрупване на белтъци в ретината. Джанет Озбърн има дегенерация на макулата и на двете очи, но в лявото тя е напреднала повече и й пречи да чете, да готви и да шие.

При операцията в дъното на ретината е бил инжектиран разтвор, съдържащ безвреден вирус. ДНК на вируса е била моделирана по такъв начин, че той да зарази околните клетки, наречени пигментен епител на ретината, и да коригира генетичен дефект в тях, водещ до дегенерация на макулата.

Ако терапията е успешна, операцията се извършва само веднъж, тъй като се очаква ефектът от нея да бъде дълготраен.

"Дегенерацията на макулата е най-честата причина за ослепяване в развитите страни. Ако генната терапия се приложи в ранната й фаза, зрението на пациента би се запазило и това би бил изключителен успех", казва проф. Робърт Макларън от Оксфорд, извършил операцията.

Той обясни, че целта на терапията е да деактивира имунните клетки в очното дъно и така да спре развитието на болестта. В резултат зрението на пациента няма да се подобри, но ще престане да се влошава.