Има нещо в гаспачото или в паелята, което изстрелва Испания на световния връх като най-здравословна страна. Класацията е за 2019 г. и включва 169 държави, подредени от агенция Блумбърг по множество критерии. Сред тях са продължителност на живота, държавна политика спрямо рисковите фактори за здравето (пушене, затлъстяване и пр.), достъп до чиста вода, санитарни условия и др. Използвани са данни на СЗО, ООН и Световната банка.

В сравнение с предишния рейтинг на Блумбърг от 2017 г. Испания се е вдигнала 5 места нагоре и е изместила Италия от първото място. Трета след тях е Исландия.

Следва Япония, която за 2 г. се е издигнала с 4 места и сега е най-здравословната азиатска страна. Пета е Швейцария. Първата десятка в света попълват Швеция, Австралия, Сингапур, Норвегия и Израел.

България е чак на незавидното 68-о място в света. От Балканите само тя и Румъния са извън първите 60 страни. Гърция е 26-а, макар да е паднала с 6 места. Черна гора, Босна и Албания са една след друга (41, 42, 43), Турция е 52-а, а Сърбия и Македония си делят 56-о място.

Първенството на Испания и Италия се обяснява със средиземноморската диета в тези страни с много зехтин и ядки. Благодарение на нея много испанци и италианци са дълголетници и малцина страдат от сърдечни болести. Ето защо се очаква към 2040 г. Испания да е първа по брой на дълголетниците и средната продължителност на живота в нея да е 86 г.

Куба е на 30-о място, изпреварвайки САЩ с 5 позиции. Тя е единствената държава с бедно население, но в завидно здраве. Обяснението е във високото ниво на профилактичните мерки там.

Най-зле - на последните 30 места в класацията - са 27 африкански държави южно от Сахара плюс Йемен, Афганистан и Хаити.