При всеки обрив и съмнение за морбили да бъде търсен педиатър - инфекционист или друг специалист, призова по БНР националният консултант по инфекциозни болести проф. Татяна Червенякова.
“Почти с началото на заболяването, с неразположението и високата температура се появяват и характерни белези. Освен обрива, има и други клинични признаци, по които диагнозата да бъде поставена”, обясни тя в интервю за предаването „Преди всички“.
Според нея в момента ситуацията с болестта морбили е тревожна.
„Една от засегнатите общности в Разлог и областта е ромската. Там много трудно контактните могат да бъдат изолирани, защото семействата имат повече деца. Контактите вече са направени. Трябва да изчакаме и ежедневно да наблюдаваме“.
Проф. Червенякова коментира и настроенията против ваксиниране на децата: „Просвета, просвета и пак просвета. Ако сега на вратата ни чука морбили доста сериозно, утре ще се появи друга болест, което ни държи нащрек. Възможността да се запознае обществото, да има информация стои от една страна. От друга страна, има норми и поведения, които трябва да се спазват от обществото, ако то иска да работи и да се развива. Задължителните имунизации и профилактика трябва да бъдат спазвани. Трябва да се върне доверието към лекаря“.
Проф. Червенякова определи като сериозен проблем липсата на кадри и ниското заплащане.
Световната здравна организация нареди отказа от имунизации сред основните опасности за 2019 г. Тя посочи, че през 2018 г. случаите на морбили са нараснали с 30%.
Коментари