Международен екип от учени установи, че продължителното пребиваване в космоса променя функциите на мозъка и възстановяването трае около година, съобщи БТА.

Било изследвано здравословното състояние на 10-има космонавти, които прекарали средно по 189 дни на борда на Международната космическа станция (МКС). Те били прегледани на томограф преди полета до нея, веднага след връщането си на Земята и 7 месеца по-късно.

Оказало се, че у върналите се космонавти обемът на сивото вещество се е свил в сравнение с първото сканиране. Седем месеца по-късно той се върнал към началните си стойности. Освен това вследствие на продължителното въздействие на микрогравитацията се увеличило съдържанието на гръбначномозъчна течност във вентрикулите, както и в субарахноидалното пространство на главния мозък. Този приток съкращава обема на бялото вещество и това трае месеци след връщането.

Не е ясно дали тези изменения влияят върху когнитивните способности на космонавтите. Известно е обаче, че при дълго пребиваване в безтегловност се намалява остротата на зрението. Това може да е свързано с увеличаване на налягането на гръбначномозъчната течност върху ретината и зрителния нерв.