Някои положения в леглото нарушават дишането и храносмилането, сменяйте ги
Хората често трудно намират най-удобната поза, в която да заспят, въртят се и се мятат в леглото с часове. Това не е случайно – позицията на тялото в постелята може да навреди или да помогне на вашето здраве, предупреждават специалисти по респираторна терапия и медицина на съня.
След задълбочено изследване на четирите основни пози, в които хората спят, и тяхното отражение върху вътрешните органи те съветват към кои от тях да се стремим и кои да избягваме, пише в. “Дейли мейл”.
“Доброто разположение на тялото в леглото е важно на много нива – обяснява д-р Клеър Маккена от Сан Франциско. – То не само рефлектира върху мускулно-скелетната структура, но влияе върху дихателната, сърдечносъдовата и нервната система.”
Спането само и
единствено в поза
на ембрион
не е полезно
и трябва да се избягва, предупреждава експертката по здравословен сън от Сидни, Австралия, Елина Уинъл. Хората обикновено не разбират, че спането във формата на какавида с колене, свити към брадичката, издава стрес и показва, че търсим спасение от някакъв страх и безпокойство.
Така тялото дава сигнал на нервната система, че сме готови за “борба или бягство” като преследвано животно и че не е безопасно да се заспи, а това не предполага спокоен сън. Затова се стремете към по-отворени пози. Трябва време, за да се научите, но е много полезно в дългосрочен план, отваря белите дробове и позволява да се диша дълбоко.
Австралийският терапевт срещу стреса д-р Рон Ерлих
препоръчва спането
на една страна
като една от правилните позиции.
“Спането в този вид се отразява добре на скелета, мускулите и нервната система, както и на дишането. То е полезно за храносмилателната система, особено ако лежите на лявата страна заради мястото, където хранопроводът влиза в стомаха”, казва лекарят – автор на книгата “Живот с по-малко стрес”.
Според много специалисти
не бива да се
спи по корем,
тъй като тази поза подлага на напрежение мускулите на врата, главата и челюстта, изкривява долната част на гръбнака и таза. “Представете си, че изстисквате мокра кърпа – подобно нещо се случва с вашите мускули и връзки, когато спите върху корема си. Така се ограничава и възможността да дишате пълноценно по време на сън”, обяснява д-р Ерлих.
Тази теза подкрепя и д-р Шелби Харис, експертка по медицина на съня в института “Алберт Айнщайн”, Ню Йорк. Спането по корем подлага на напрежение цялото тяло. Не се учудвайте, че ще се събудите вкочанени и изтръпнали, с болки в мускулите и ставите, казва тя пред сайта “Бизнес инсайдър”.
Повечето изследователи
подкрепят
позицията по гръб
като много подходяща за пълноценен сън. В този случай горната част на гърдите, вратът и главата трябва да са удобно повдигнати с възглавница. “Това позволява на раменете и гърба да отпочиват и намалява риска от киселини в стомаха”, обяснява д-р Марк Браун пред в. “Чикаго трибюн”.
Колкото и полезна да е една поза, в нея не бива да се спи постоянно – сменяйте ги, предупреждава д-р Клеър Маккена. Ако тялото ви продължително лежи неподвижно, костите, мускулите и ставите се схващат и болят, могат да се получат опасни травми и с времето те да станат хронични. Специалистката препоръчва сутрешното протягане. Тя припомня и ползата от
качествен матрак
и възглавница
и настоява при възможност да се инвестира в такива. Маккена съветва преди заспиване да полежим 5-10 минути в спокойна, лежерна поза, без да се въртим, което отпуска нервната система като йогата и медитацията.
Ако сте имали тежка нощ и се будите с болки, редувайте топъл и студен душ – това стимулира кръвообращението и помага срещу възпалителни процеси.
Направете няколко упражнения за разтягане, но поне 30 минути след събуждане. Пийте вода – тя отмива токсините от тялото след спане и поддържа в добра форма вътрешните органи, особено гръбначния стълб, който при дехидратация устоява по-трудно на натоварване.
Коментари