Веществото иноситол намалява щетите в белия дроб от пушенето, установи екип от Института за изследване на рака в САЩ.

Иноситолът се произвежда по естествен път в човешкото тяло. При клинични тестове той се е оказал ефикасно средство за предпазване от рак на белия дроб и е забавял растежа на вече образували се тумори. Изследването още не е публикувано, но за него вече има данни на сайта "Дейлихелтпост".

При 90% от случаите ракът на белия дроб е свързан с пушенето, така че новата информация дава сериозни надежди на заклетите пушачи.

Иноситолът погрешно е поставян в групата на витамините В. Всъщност той е прост въглеводород, наличен естествено в няколко форми. Съдържа се в много храни (например цитрусите), но при повечето не е биоактивен. Това означава, че не в готов за усвояване вид.

Но макар да не го приема с храната, човек си произвежда иноситол сам. Бъбреците синтезират по 4 г от него на ден. Толкова малко количетво обаче не стига да неутрализира ефектите от пушенето и особено риска от белодробен рак. Но ако дозата се повиши, настъпва промяна.

Още през 1996 г. е установено, че доза от 18 г иноситол на ден е терапевтична за широк набор от болести. През 1999 г. на изложени на цигарен дим мишки е давана комбинация от иноситол и дексаметазон (синтетичен гликокортикоид). По-малко от 50% от тях развили белодробен рак, докато при мишките "пушачки", нелекувани с нищо, ракът бил 100%. През 2000 г. е установено, че продължително излаганите на цигарен дим животни натрупват запаси от иноситол. През 2008 г. друго изследване показва, че иноситолът предизвиква програмирана клетъчна смърт и изключва гените в туморните клетки, които предизвикват метастази.

През 2013 г. китайски учени откриха, че иноситол фосфатът (ИФ7) е много важна сигнална молекула. Според тях цигареният дим и никотинът намаляват нивата й в белите кръвни клетки и това води до каскада от негативни ефекти. Те обаче изчезват при повишаване на нивото на ИФ7. Според учените чрез добавки на ИФ7 може да се лекува Хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ), известна като Болестта на пушачите. В момента тя се смята за нелечима.