Ядките кашу изтребват грам-позитивните бактерии, които развалят зъбите, причиняват акне, туберкулоза, стрептококови пневмонии и проказа.

Всъщност тези ядки са семена с форма на бъбрек, които се закрепват за ябълковидния плод на дървото кашу, произхождащо от крайбрежието на Бразилия.

Вероятно сте забелязали, че кашуто никога не се продава с черупка. Ядката е винаги обелена, защото във вътрешността на черупката има слой разяждаща смола, наречена балсам на кашуто. Тя трябва внимателно да се отстрани и чак тогава кашуто става за ядене.

От тази смола се правят инсектициди и лакове. Най-големите производители на кашу сега са Индия, Бразилия, Мозамбик, Танзания и Нигерия.

Ядките са най-богати на мед, но имат и много фосфор, магнезий, манган и цинк. Като всички ядки те съдържат и мазнини, при това 82% от тях са ненаситени мастни киселини (66% са мононенаситени като в зехтина, които са полезни за сърцето и при диабет, тъй като снижават нивото на триглицеридите в кръвта).

Най-смайващата съставка на ядките кашу е анакардиевата киселина, които е смъртоносна за грам позитивните болестотворни бактерии. Разтвор на тази киселина във вода в съотношение 1:200 000 убива бактериите само за 15 минути.

Срещу рак

Киселината е ефикасна и срещу хеликобактер пилори и туморни клетки. Tова я прави оръжие срещу рака и стомашните язви. Въпреки тези вече установени нейни свойства почти няма изследвания за ползите от кашуто, се казва в статия в сп. "Нейчър". Авторите обявяват, че консумацията на кашу снижава рязко и риска от рак на панкреаса, като това не зависи от наличието или отсъствието на други рискови фактори за този вид рак.

Срещу камъни в жлъчката

20-годишно изследване на хранителните навици на 80 000 жени (прочутият "Анализ на медицинските сестри в САЩ") показа, че шепа кашу на седмица (30 грама) сваля с 25% риска да се образуват камъни в жлъчката. 1 ядка тежи около 1 грам и би могло кашуто да се яде по малко при всяко хранене.

Мнозина обаче го избягват, понеже ги е страх да не напълнеят. Но изследване, публикувано в сп. "Обесити", показа, че този страх е безпочвен. Всъщност хора, които ядат кашу поне два пъти в седмицата, пълнеят по-малко в сравнение с тези, които избягват ядките. Изследването обхваща 8865 жени и мъже в Испания и продължава 28 месеца. То доказва, че любителите на кашу са средно с 31% по-слаби от тези, които никога или почти никога не го ядат. Освен това напълнелите участници в двете групи показали различни стойности. Онези, които избягвали кашуто, наддали средно с 424 г повече от любителите на ядките.

Авторите на изследването заключават: "Да се яде кашу, и то често, е обещаващо средство срещу пълнеенето. Нещо повече, то води до отслабване с поне 5 килограма."