Човешкото тяло има "втори мозък" в червата и австралийски учени разгадаха сложния начин, по който той функционира, съобщи в. "Дейли мейл".

Ентералната нервна система е сбор от милиони неврони, които контролират движенията на червата. Точният механизъм, с който го правят, досега убягваше на науката.

Екип от университета "Флиндърс" проследил електрическите сигнали между невроните в червата, които осигуряват синхрон в перисталтиката, съобщава БТА.

За изследването са използвани дебелите черва на евтаназирани мишки, които са с по 400 000 неврона. Екипът си е служил с образна техника и електроди, с които да измерва импулсите. Така учените са открили ритмични електрически сигнали в червата.

Червата синхронизират импулсите, за да се образуват контракции, които осигуряват преминаването и изхвърлянето на материала. Те придвижват и популациите от бактерии.

Това се различава от начина, по който функционира останалата част на нервната система на бозайниците.

"Стомашно-чревният тракт е единственият орган със собствена пълна нервна система, която работи изцяло независимо от главния и гръбначния мозък", каза ръководителят на екипа проф. Ник Спенсър.

Опознаването на функцията на този "втори мозък" ще помогне за лечение на доста болести, сред които и рак.