Електронните цигари не са разрешение на проблема с вредния порок да се пуши, обяви Световната здравна организация (СЗО) на днешния Световен ден без пушене.
Въпреки постигнатия напредък и глобалните усилия да не се пуши, светът вероятно няма да постигне поставената цел броят на пушачите да бъде ограничен с 30% до 2025 г. Ако сегашната тенденция се запази, броят им ще намалее само с 22%, предаде БТА.
СЗО отбелязва напредък към целта само в двете Америки, но САЩ на този етап са "извън пистата". Части от Западна Европа са "в застой" най-вече заради неуспеха жените да бъдат насърчавани да спрат да пушат. Африканските мъже също изостават, а употребата на тютюн в Близкия изток е на път да се повиши.
По данни на СЗО пушачите по света са около 1,1 милиарда - една пета от населението на възраст на и над 15 г. Смъртните случаи, свързани с пушене, са 7 милиона годишно.
Хората на много места по света все още са в неведение как цигарите вредят на здравето им. Повечето са наясно, че пушенето повишава риска от рак, но голяма част от населението в страни като Китай и Индия например не знае, че повишава риска и от сърдечносъдови заболявания.
"Тази година Денят без пушене цели да насочи обществено внимание към факта, че порокът не само причинява рак, но и на практика "разбива" сърца", казва генералният директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус.
След с високото кръвно налягане пушенето е втората най-масова причина за сърдечносъдови заболявания, обяви СЗО. Според нея електронните цигари не са разрешение на проблема. Те съдържат по-малко токсични вещества в сравнение с тютюневите продукти, но също докарват сърдечни и белодробни болести.
Коментари