Неблагоприятните преживявания в детството водят до рисково за здравето поведение в зряла възраст, каза д-р Румяна Динолова, експерт в Националния център по обществено здраве и анализи /НЦОЗА/, цитирана от БТА. Изводите й са резултат на 2-годишно проучване.

По думите й различни видове неблагополучия във възрастта до 18 г. и пушенето, употребата на алкохол, рисковото сексуално поведение и затлъстяването в зряла възраст са пряко свързани.

В проучването са участвали 600 студенти по медицина, социални дейности, здравен мениджмънт, логопедия, специалисти по здравни грижи, психология, които учат в 6 български университета.

Емоционално насилие в детска възраст са преживели 40,9% от анкетираните, физическо - 28%, сексуално - 11,3%. Физически пренебрегвани в детството си са били 9,3 на сто от участниците в изследването.

Проучването доказва, че физическото насилие в детството увеличава 3,6 пъти риска да се пуши в зряла възраст и 1,7 пъти риска от злоупотреба с алкохол, каза Динолова.

Емоционалното насилие повишава риска от пропушване в ранна възраст 3 пъти, риска от ранна сексуална активност 2 пъти, риска от множество сексуални партньори 2 пъти и 1,7 пъти - риска от злоупотреба с алкохол.

Според Световната здравна организация 70% от случаите на ранна смърт сред хората в зряла възраст се дължат в голяма степен на типа поведение, формирано по време на съзряването - 10-19-годишна възраст, каза Христо Хинков, директор на НЦОЗА.