Най-после хубаво време и възможност да се насладим на любимите си спортове на открито. Вадим колелото, втурваме се към басейните, обуваме маратонките и хукваме в преследване на заветната цел: да вкараме „зимното” си тяло в банския... Как обаче да се погрижим за себе си, за да не приключат спортните ни забавления в спешна помощ?

При всяка почивка – чаша вода

При тренировка тялото бързо губи течности, а в топло време се обезводнява неусетно. Без достатъчно вода отделителната система спира да изхвърля отпадните вещества, нарушава се и снабдяването с енергия на клетките. Затова е важно във всяка пауза или кратка почивка да се изпие чаша вода.

Да покрием загубата на минералите

Обилното потене при физическа активност в топло време води и до загубата на важните за функционирането на клетките калий, натрий, магнезий, желязо и фосфор. Дефицитът на калий например предизвиква умора, раздразнителност и високо кръвно налягане, а на магнезий причинява крампи (схващания на мускулите). Може да причини също хипертонична криза и сърцебиене.

За да регулирате нивата на тези минерали, включете в менюто си храни, богати на калий, магнезий, фосфор и желязо. А за да е ефективно усвояването и разпределението им в депата в организма, в период на спортуване приемайте и следната комбинация Шуслерови соли на Немския хомеопатичен съюз: №3 железен фосфат, №5 калиев фосфат и №7 магнезиев фосфат (по 3 табл. от всяка сол дневно). Тази комбинация стимулира кръвообращението в мускулатурата, действа енергизиращо и ще ви предпази от мускулна треска и крампи.

Как да се предпазим от травми

Рискът да ви се случи неприятен инцидент по време на спорт нараства, когато не сте в добра форма, а се натоварите малко повече, ако не сте загрели преди тренировка или техниката ви е неправилна. За да са еластични тъканите ви и да се предпазите от травми, ще ви помогне комбинация Шуслерови соли с номера 1, 2, 8 и 11, по 3 табл. от всяка сол дневно. Тази програма за подкрепа на опорно-двигателния апарат е подходяща за всички хора в активна възраст и може да се прилага 2-3 пъти в годината по 1-2 месеца.

В случай, че пострадате обаче, не е нужно да търпите стоически болката. Още по-лошо е да я потискате с противовъзпалителни и обезболяващи медикаменти, които не са никак безобидни. Mожете да вземете бързо мерки с помощта на хомеопатичното лекарство №1 за първа помощ при травми и наранявания от всякакъв вид. При контузия лекарството се взема начесто (не всеки час по 10 глобули), с постепенно разреждане на приемите през следващите дни. Помага за по-бързо отзвучаване на болката и заздравяване на тъканите, ускорява възстановяването.

При мускулна треска, мускулни спазми и крампи

Ако сте начинаещи в спорта, Шуслеровите соли са незаменими за вас, за да си спестите неприятните болки в мускулите. В деня на тренировката (още преди нея) започнете с прием на Шуслерова сол №7 магнезиев фосфат – 3 пъти по 2 таблетки, които се смучат. А след тренировка масажирайте натоварените мускули с Шуслеров мехлем №7, който действа релаксиращо и облекчава при спазми и болка. При усещане за мускулна тежест, стягане, болка или пробождания след спорт вземайте начесто и по 1 табл. сол №7 под езика.

За по-добри спортни постижения

Отново ще ви помогнат минералните соли, подходящи за активно спортуващи. Можете да си направите т. нар. „Шуслерова напитка” за оптимална тренировка – по 10 таблетки от Шуслерови соли №3 и №9 се разтварят сутрин в 500 мл гореща вода, наливат се в бутилка и през целия ден се отпива от разтвора на малки глътки, които се преглъщат след жабуркане, за да може минералните соли да проникнат през лигавицата на устната кухина.

За по-бързо възстановяване

При повишена физическа активност за постигане на по-бързо възстановяване са особено важни почивката и правилното, балансирано хранене. Дори и да нямате никакви оплаквания е добре да включите определени храни към диетата си. По този начин тялото ви ще е готово веднага да отреагира, в случай на претоварване или травма. Ето кои храни са много важни за активно спортуващите:

- Цитрусови плодове, шипки, киви, чушки и броколи, богати на витамин С, който играе важна роля в процесите на синтез на колаген, съсирване на кръвта и заздравяване на рани при травми.

- Моркови, тиква, мляко, яйца, черен дроб, масло, рибено масло, богати на витамин А, който подпомага продукцията на белите кръвни клетки. Тялото разчита на тях да „пазят” наранения участък и да ускорят възстановителния процес.

- Сьомга, херинга, треска, сардини, ленено семе и орехи - богати на омега-3 мастни киселини, които силно намаляват процесите на възпаление в тялото. По този начин може да избегнете прекомерния прием на противовъзпалителни и болкоуспокояващи.

- Говеждо, пилешко и пуешко месо, риба, яйца, кисело мляко, сирене, а също и бадеми, фъстъци, лешници, бобови храни – доставчици на протеини, които са нужни за процесите на регенерация.