Като изследвали имунните системи на няколко вида непрелетни птици в Африка и Европа, както и на птици от Европа, които зимуват в Африка, учени заключиха, че птиците в тропика имат по-силна имунна система, съобщи ЮПИ.

В Африка те са изложени на повече болести, така че е логично да имат по-силен имунитет. Но се оказало, че прелетните птици имат същата "опростена" имунна система като тази на постоянно обитаващите Европа.

"Изненадващо е, че имунната система на прелетните птици се отличава със същото малко разнообразие като птиците в Европа - каза Хелена Вестердал от университета в Лунд. - Все пак прелетните трябва да са резистентни не само към болестите в Европа, а и в тропиците."

Резултатът навежда на мисълта, че силната имунна система има и недостатъци. При нея се увеличава рискът от автоимунни болести и хронични възпаления. Той е по-голям за младите птици, които за пръв път са изложени на болести, но прелетните птици до Африка го намаляват, без да притежават "сложна" имунна система. Когато снасят яйца, те вече са заобиколили огнищата на болестите и затова не се нуждаят от силен имунитет, обясни д-р Вестердал.