Разводът, смъртта в семейството, паричните и здравословните проблеми не само стресират, но и ускоряват стареенето на мозъка, сочат резултатите от изследване, цитирани от ЮПИ.
"Използвахме нов алгоритъм, за да предскажем стареенето на мозъка след ужасни събития като развод или смърт - каза ръководителят на изследването Шон Хатън от Калифорнийския университет в Сан Диего. - Констатирахме, че всяко негативно събитие състарява мозъка с около 4 месеца." Това означава, че ако си имал лошия късмет да преживееш две подобни събития, мозъкът ти е с 8 месеца по-стар.
Учените не са наясно как такива преживелици ускоряват стареенето на мозъка. Изследването не е открило причинно-следствена връзка, предава БТА.
Други изследвания установиха, че стресиращите събития ускоряват скъсяването на теломерите. Според д-р Даниъл Кофър от университета на Северна Каролина в Чапъл хил стресиращите събития предизвикват възпаления, които да ускорят стареенето. Той поясни, че е възможно стареенето да се дължи на реакцията към стресиращото събитие, а не на самото събитие. "При стресиращо събитие хората често не се хранят и не спят добре и това има своето отражение върху мозъците им", отбеляза той.
Изследването обхванало над 350 ветерани на средна възраст 62 г., които отбили военната си служба между 1965 и 1975 г. Около 80% от тях никога не са били на бойното поле. Всеки бил разпитан за "съдбоносни събития", които включват смърт на човек от семейството или на приятел, развод, раздяла, финансови и сериозни здравословни проблеми. С други въпроси бил уточнен социалноикономическият им статус. Участниците минали тестове за проблеми с паметта и за ген, свързан с по-висок риск от алцхаймер. Освен това мозъците им били изследвани с ядреномагнитен резонанс. Учените включили получените данни в своя алгоритъм, за да прогнозират стареенето на мозъка. Алгоритъмът взел под внимание и фактори на стареенето като риск от сърдечни болести, употреба на алкохол, етническа принадлежност.
Коментари