Вносителите: Касата оряза цените с 15 до 70%, няма как да доставяме по тях
Цените на кардиологичните импланти, стентове, клапи, протези в новия реимбурсен списък са намалени с 15 до 70% еднолично от здравната каса. Това пишат в позиция до директора на НЗОК проф. Камен Плочев от Българската асоциация на търговците на медицински изделия (БАТМИ), в която членуват представителите в България на 40 от водещите производители в света.
Както “24 часа” пръв съобщи, от 1 април са в сила нови, по-ниски цени, определени от здравната каса за медицински изделия.
Доплащането за някои видове медицински изделия, които досега са били безплатни, ще е от порядъка на 200 лв., но за други и над 10 000 лв., като за определени може да стигне до 30 000 лв.
От браншовата организация твърдят, че цените в новия списък на НЗОК, приет от надзорния съвет на 30 март и в сила от 1 април 2018 г., не са били обект на договаряне с тях, каквато е практиката по принцип.
Според фирмите “маркетинговото проучване на НЗОК в някои европейски страни” може да е подвело касата, тъй като се сравнява с различни системи на финансиране на медицинската дейност. В Германия фондовете покриват цялостното лечение до определена сума, а болниците имат избор какви медицински изделия да използват. Във Франция системата е с доплащане чрез допълнителни публични и частни фондове. Освен това производителите имат право да определят условия за конкретния пазар според принципите на свободната търговия според обем, финансов риск, условия на отложено плащане и др. и макар те да са дискриминационни спрямо по-малките пазари, са част от свободната търговия, пишат още от БАТМИ. Посочените от НЗОК данни за по-ниски цени по фактури на някои изделия пък са изключения, допълват оттам. Принципите на определяне на новите реимбурсни цени не отразяват спецификата и динамиката на пазара на медицински изделия у нас, заключават търговците.
Въпреки стремежа на фирмите да са в помощ на пациенти и лекари за тях няма да е възможно да доставят голяма част от медицинските изделия на новите по-ниски цени, пише още в становището. В резултат пациентът ще трябва да доплаща разликата между касовата цена и реалната или това да прави болницата. От БАТМИ настояват касата да преосмисли ценовите нива и да приеме такива, които са резултат от пряко договаряне с фирмите.
Коментари