Пазарът на лекарства с 11% нагоре, продължава да расте най-бързо от иновативни медикаменти и хранителни добавки.
Здравната каса у нас реимбурсира лекарствата за сърдечносъдови заболявания с нищожен процент на фона на европейските практики. Пациентът си плаща от джоба средно 75% от медикаментите, а тези диагнози са водеща причина за смъртността у нас, предупредиха от БГФармА - асоциацията на на българските и чуждестранните генерични производители.
Генерични са лекарствата, произвеждани след отпадането на патента им за научно изобретение. Това дава възможност цените да са в пъти по-ниски от тези на оригиналните. Но пък у нас здравната каса поема малка част от цената.
Над 2,5 млн. българи се лекуват с генерични терапии, като голямата част от тях са пенсионери, които не могат да си осигуряват постоянна адекватна терапия поради ниски доходи. Това съобщи на дискусия за неизползваните възможности на генеричните лекарства д-р Евгени Тасовски, директор на БГФармА.
При възрастните хора обикновено се натрупват няколко заболявания, което по груби оценки предполага поне 70-80 лв. месечно доплащане за лекарства.
Според Световната здравна организация в глобален мащаб над 50% от хронично болните не си вземат редовно лекарствата. Част от тези хора – поради невъзможност да ги заплащат.
Пенсионерите с ниски доходи, които избират дали да си купят лекарства, или храна, са „невидими”, защото не протестират, нямат „лице” – пациентска организация, представителство, което с натиск да извоюва придобивки, а остават безименна и незабелязвана „статистика”. Но пропускането на терапия ги превръща в потенциално по-тежко болни пациенти, които ще се нуждаят от скъпо лечение. В този смисъл политика за 100 процента реимбурсация на основните продукти за лечение на социално значимите болести дори икономически е по-изгодно. Около това мнение се обединиха участниците в обсъждането.
Лошо е човек да бъде повален от животозастрашаващо заболяване, за чието лечение се отделят повече публични средства, но социално значимите болести също са животозастрашаващи, просто рискът е отложен във времето. Нелекуваната хипертония е потенциален инсулт или инфаркт, допълни д-р Тасовски. Той цитира данни, че процентът на реимбурсация на лекарствата за сърдечносъдови заболявания, които са водеща причина за смърт у нас, е средно едва 25% при 83% за Европа.
"Това се случа на фона на най-евтините лекарствата у нас. Цените изглеждат сравнително съпоставими с тези в други държави само поради високия ДДС върху медикаментите у нас", обясниха участници в дискусията. Те дадоха пример, че данъкът върху медикаменти единствено в Унгария е 20% като у нас, навсякъде е по-нисък. Дори в Румъния, с която по много причини често се сравняваме, е 8-11 процента.
Политически консенсус за доктрина по въпросите на здравеопазването ще фокусира усилията за подобряване на здравето на нацията и лечението, ще създаде предвидимост и за бизнеса. Тя обаче трябва да стъпи на информационна система, която ще създаде възможности за прозрачност и контрол на процесите, изтъкна Николай Хаджидончев, председател на управителния съвет на БГФармА. Той смята, че е уместно и създаването към президента на консултативен съвет по здравеопазването, което е елемент на националната сигурност.
Ръст от 11% отбелязва комбинираният лекарствени пазар през 2017 г. Най-голямо е увеличението при иновативните продукти и в най-голям процент за имунология и онкология. През 2017 иновативните лекарства бележат устойчив ръст от 14,2% в стойност и 1,4% в опаковки. Прогнозата за 2018 г. е, че ръстът ще се запази, както и вътрешното разпределение - 14% за иновативните лекарства, 10% за хранителните добавки, 9% за генерчните медикаменти. Основни източници на ръст са хранителните добавки и иновативните медикаменти, съобщи на форум за лекарствените политики д-р Иван Георгиев, управител IQVIA България. Той обясни, че ръстът в повечето страни е по равно разпределен между иновативни и генерични лекарства, за разлика от Унгария и България. Държави като Румъния и Словакия водещо е увеличението на пазарния дял на генеричните продукти, а у нас и в Унгария - на патентно защитените лекарства. Специфичното за нашия пазар е, че над 72% от продадените опаковки са генерици, но по пазарна стойност това са 38%. За сравнение – в Европа са 45%.
Коментари