Високите технологии стават все по-съществена част от обучението по дентална медицина в Медицинския университет - Пловдив, където бяха открити нови придобивки, съобщиха оттам.
Студентите вече имат най-ново поколение 3D симулатор за виртуална реалност с 4 тренировъчни модула: по имплантология (за планиране и опериране), по консервативно зъболечение и ендодонтия, по протетична дентална медицина и четвъртият модул, обслужващ първите три модула, прави оценка на изработеното, симулираното от студента. Последният модул има изключително значение за преподавателската работа, защото обективно и триизмерно показва напредъка в обучението на студентите. „Такъв симулатор – HRV, има само в университета в Шефилд, Великобритания, но уверено може да кажем, че нашият симулатор е единствен в България, на Балканския полуостров. На него първо ще бъдат обучени преподавателите и след това ще бъде въведен в учебната програма на студентите”, каза най-младият професор на Факултета по дентална медицина Нешка Манчорова.
Системата информира дали задачата е извършена в зададеното време, може да измерва разстояния и ъгли в избран 2D срез и др. Работи се на триизмерен монитор с триизмерни очила, които симулират реалност. Само самият оператор може да наблюдава виртуалната реалност, обясняват от МУ-Пловдив. За учителя има втори монитор, където той наблюдава какво се случва, но само в 2D режим. Симулаторът позволява да бъде затворен целият комплекс на съвременното обучение – виртуална реалност, фантомна работа и клинична работа с много практически упражнения с пациенти.
Във факултета бе открит и Център по имплантология, където студентите ще се обучават и чрез практика в тази специалност. В новия специализиран кабинет ще бъдат сложени и първите импланти.
Факултетът вече разполага и с втори 3D лъчево-конусен компютърен томограф в рентгена, който позволява изцяло преминаване към дигитален образ за детайлно секторно виждане. Апаратурата дава възможности за цефалометрично изследване, 3D сегментно сканиране с висока безопасност за пациента и оператора, с минимално натоварване с йонизираща радиация без компромис в качеството на изображенията. В катедрата по рентгенология е създаден и непрекъснато се обновява регистър на пациентите с точно описание на рентгеновите находки, за да се създаде база данни за бъдещи разработки и анализ.
Коментари