Опашки от родители с болни бебета се извиват пред кабинетите на педиатрите. Повечето са с хрема и болно гърло, едва смогваме да ги прегледаме всичките, оплакват се лекари пред „Телеграф”. Над 2000 души – деца и възрастни, са потърсили лекарска помощ само през последната седмица, сочи регистърът на Националния център по заразни болести. Това е близо 500 пъти повече от предходната седмица. Реалният брой на болните обаче е много по-голям, защото повечето от застигнатите карат на самолечение.

„С идването на променливото време се активизираха много вирусни инфекции”, посочи неонатологът д-р Мария Калайджиева. Най-засегнати се оказват именно малките деца и бебетата. Статистиката показва, че за миналата седмица броят на застигнатите от остри респираторни заболявания деца до 4-годишна възраст е 437. За сравнение – седмица преди това те са били със 100 по-малко.

„Вирусните инфекции засягат в голяма степен и възрастните, и децата. При възрастните обаче симптомите преминават по-леко и затова те търсят лекарска помощ рядко”, посочи д-р Калайджиева.

По мнението на специалистите циркулиращите в момента зарази протичат с катар на горните дихателни пътища, хрема и кашлица. „Ако хремата продължи дълго време, съветваме да се направи микробиологично изследване, защото вирусите намаляват естествената защита на лигавицата на горните дихателни пътища и отварят вратата на бактериите”, отбелязва лекарката.

„Дори и да не са налице признаци на тежко заболяване, ако бебето не може да се храни и да спи спокойно, се препоръчва наблюдение в болнично заведение. Това е задължително, ако детето има висока температура, защото може да се стигне до бронхит и пневмония”, допълва д-р Калайджиева.

Рано е да се говори за грип, категорични са експертите. „В момента няма изолирани грипни вируси. Наблюдават се единствено характерните за сезона, сред които рино- и респираторно-синциатиален вирус”, посочи националният консултант по епидемиология проф. Мира Кожухарова.