Новото ръководство започва проверка за натрупаните дългове

Лечебното заведение не е плащало заплати на лекари и медицински сестри от декември миналата година

Натрупани са дългове от 1 млн. евро, сред тях и 180 000 евро за осигуровки към НАП

Четвърта градска болница се влива във Втора МБАЛ. Вливането трябва да бъде осъществено от ново ръководство, което да направи и проверка за причините за лошото финансово състояние на лечебното заведение. Това реши на извънредно заседание от само една точка - за съдбата на общинската болница Столичният общински съвет.

Преди една година в СОС бе внесен доклад от д-р Антон Койчев от ГЕРБ за сливане на двете лечебни заведения. Тогава се възпротивихме, защото това решение предвиждаше сградата на Четвърта градска болница да се опразни. Въпреки това докладът мина и за директор бе назначен бившият общински съветник от ГЕРБ д-р Стоян Маджаров. Към онзи момент дълговете на болницата бяха около 200 000 евро. Решението за сливането обаче не бе изпълнено от ръководството. Получавахме уверения от д-р Маджаров, че финансовото състояние на болницата се подобрява, но в края на миналата година стана ясно, че има проблем с изплащането на заплатите на персонала. И работещите там още не са си получили заплатите за декември, припомни сагата с лечебното заведение зам.-председателят на здравната комисия към СОС Саад Алуани от групата на ПП-ДБ.

Според него болницата се е "използвала за политически цели и всеки несъгласен с ръководството е уволняван и репресиран".

"Затова трябваше да прекратим това безобразие и да сменим целия борд на директорите. За последната година натрупаните просрочени задължения на болницата са около 1 млн. евро, а това е единствената общинска болница, която получава голяма част от приходите си от общината - 60%", посочи Алуани.

По думите му проверка, направена заедно с НЗОК установила фиктивни пациенти, както и покупка на телевизор, гранитна мивка и ароматни свещи, които не били открити в болницата.

Лидерът на "Спаси София" Борис Бонев пък добави, че от СОС, който е принципал на здравното заведение е била крита информация за реалното състояние на болницата.

Той се обърна към персонала на двете лечебни заведения и ги успокои, че вливането е единственият вариант те да запазят работата си и да започнат да получават редовно заплатите си.

Независимата Ваня Григорова, която е председател на здравната комисия към СОС, пък показа документи от проверка на Инспекцията по труда в болницата. От тях става ясно, че за декември са изплатени 30% от заплатите, за януари - 40%. След това са плащани само аванси в размер на 95 - 197 евро.

Григорова добави, че ако задълженията за осигуровки не се платят до 28 април, болницата ще бъде глобена, а средствата ще трябва да се платят от софиянци. 

"Новото ръководство трябва да върне всички освободени лекари и медицински сестри и да направи проверка на действията на старото ръководство, за да получим реална картина за състоянието на болницата. Очаквам да стане ясно и дали е вярно, че д-р Маджаров е бил в болнични от друго лечебно заведение, докато е управлявал Четвърта градска болница", подчерта Григорова.

В новия състав на директорите, който бе избран с 44 гласа "за" влизат лекарите Чавдар Георгиев, Галина Пенчева - Георгиева и Николай Бойков.

Според решението на СОС общината трябва да предостави заем от 800 000 евро на лечебното заведение за погасяване на дълговете.  

Общинските съветници Пламена Терзирадева от "Спаси София", независимата Ваня Григорова, Диана Тонова от БСП и Борис Бонев от "Спаси София" дават брифинг след сесията на СОС.
Общинските съветници Пламена Терзирадева от "Спаси София", независимата Ваня Григорова, Диана Тонова от БСП и Борис Бонев от "Спаси София" дават брифинг след сесията на СОС.