• Много ми помогнаха докторите, не можех да дишам, сега спя добре, казва Слава Славчева
  • Минимално инвазивната интервенция е направена след месеци тежко състояние на жената

96-годишната Слава Славчева ще живее, след като получи безценна медицинска помощ в Пловдив. Специалистите от Отделението по инвазивна кардиология на УМБАЛ „Свети Георги" – Пловдив, под ръководството на д-р Георги Горанов, успешно й смениха аортната клапа чрез минимално инвазивната процедура, обясниха от здравното заведение.

След близо пет месеца в тежко и животозастрашаващо състояние пациентката е насочена към лечебното заведение с напреднала сърдечна недостатъчност, силен задух и тежки отоци на долните крайници.

„Установихме, че причината за състоянието ѝ е критична стеноза на аортната клапа – тя не се отваряше и пречеше на нормалното изпомпване на кръв от сърцето. Това е сериозен механичен проблем, който не се повлиява от медикаментозно лечение. Единственото решение беше смяна на клапата – или чрез отворена сърдечна операция, или по безкръвен път. Предвид възрастта на пациентката и високия риск при отворена интервенция, извършихме минимално инвазивната процедура TAVI", обясни д-р Горанов.

TAVI е съвременен метод за смяна на аортната клапа при пациенти в напреднала възраст или с придружаващи заболявания, при които класическата операция носи сериозни рискове. Процедурата се извършва без разрез на гръдния кош и без обща анестезия, което позволява бързо възстановяване – пациентите се раздвижват още на следващия ден и обикновено се изписват в рамките на 4–5 дни.

Процедурата се осъществява чрез екипна работа в изграден сърдечносъдов център, който обединява инвазивна и консервативна кардиология, кардиохирургия, съдова хирургия и образна диагностика. Диагностиката на коронарните съдове и подготовката за TAVI процедурите се извършва в Отделението по образна диагностика с помощта на единствения в региона 128-слайсов скенер от последно поколение, осигуряващ високоспециализирано изследване.

„Много се грижат лекарите за мен. Направиха ми клапата, както трябва. Работи добре, спокойна съм. Спя добре, дишам нормално. А преди животът ми беше ад. Пет месеца не се прибирах вкъщи, все бях по болници. И най-накрая се чувствам спокойна, дишам добре – без да се задушавам и задъхвам, мога да се движа, преди това 5 крачки не можех да направя. Д-р Горанов е прекрасен човек, не го виждам минутка да си почива, цял ден е в движение, обръща внимание на всички пациенти. Отдаден, роден за лекар. Много съм му благодарна и никога няма да го забравя!", споделя развълнувано жената.

От стартирането на процедурата през 2016 г. до момента в УМБАЛ „Свети Георги" са извършени 245 TAVI процедури, като броят им нараства значително, следвайки световната тенденция. Само през 2024 г. са поставени 65 клапни протези, а процентът на смъртност е нисък – 3,1%, като един от двамата починали пациенти е загубил живота си преди процедурата.

Успешното прилагане на TAVI при пациенти в напреднала възраст затвърждава позицията на УМБАЛ „Свети Георги" като водеща болница в лечението на тежки сърдечносъдови заболявания чрез съвременни и щадящи методи.