През последните години се наблюдава увеличение в броя на майките, които даряват кърма. Това сподели д-р Мария Русинова, специалист по хранене и диетика и директор на Комплекса по детско хранене с банка за майчина кърма.
На 19 май се отбелязва Световният ден за дарителство на майчина кърма. По този повод, от 11 часа Банката за майчина кърма ще организира инициатива под надслов "Всяко дарение разказва история".
"Стараем се да популяризираме както кърменето, така и даряването на кърма. Колкото повече майки кърмят, толкова повече биха имали излишно количество кърма, с което да подпомогнат други нуждаещи се бебета", обясни д-р Русинова пред БНР.
Тя подчерта, че първите 1000 дни от живота на детето – от бременността до 2-годишна възраст – са от решаващо значение за неговото оцеляване, развитие и бъдещо здраве. Според нея, кърменето и правилното хранене през този период са изключително важни фактори за здравето на човека през целия му живот.
Д-р Русинова споделя, че през последните години се наблюдава увеличение в броя на майките, които даряват кърма. Тя подчертава, че дарителската кърма е ценна алтернатива на майчината кърма и играе важна роля за здравето на новородените.
Според нея, майките, които даряват кърма, го правят от сърце и с желанието да помогнат на повече бебета, освен на своето собствено. Тези дарения се правят с много любов, а майките, които получават кърмата, се чувстват по-пълноценни.
"В този ден срещаме майките, които даряват, с майките, които взимат. Срещите са изключително мили и трогателни", сподели още д-р Мария Русинова.
Тя съветва майките да не изпадат в крайности и при нужда да търсят компетентна помощ.
Коментари