Учени от Калифорнийския университет в Сан Франциско смятат, че псилоцибинът, открит в „вълшебните гъби", може да подпомогне подобряването на настроението, когнитивните способности и двигателните функции при хора, страдащи от дегенеративно двигателно заболяване, съобщава Индипендънт.
Това е второто най-разпространено невродегенеративно заболяване след Алцхаймер, като се очаква броят на засегнатите в САЩ да се удвои до 2040 г., информират от bTV.
Псилоцибинът прониква в мозъка, като се свързва със същите рецептори, които използва серотонинът – хормон, отговорен за регулирането на настроението и други мозъчни функции. Според учените веществото предизвиква и допълнителни промени в мозъка, въпреки че все още не е напълно ясно как тези процеси допринасят за облекчаване на симптомите. Няколко изследвания показват, че при хора с Паркинсон е нарушена функцията на серотонина.
За първи път психеделик е изпробван при пациенти с невродегенеративно заболяване, като резултатите показват, че „вълшебните гъби" се понасят и не предизвикват сериозни странични ефекти или влошаване на симптомите.
В проучването са участвали 12 души (7 мъже и 5 жени), които са получили две дози псилоцибин – 10 мг и 25 мг с интервал от две седмици, като са преминали през 8 психотерапевтични сесии. Въпреки че някои са имали леко безпокойство, гадене и повишено налягане, не се е наложила медицинска намеса.
При прегледи след седмица и месец е отчетено подобрение в настроението, когнитивните и двигателните функции. Изследователите смятат, че псилоцибинът може да облекчи симптомите или да помогне на пациентите да бъдат по-активни и социални.
В момента се провежда по-голямо проучване с 100 участници в два обекта – единият в Йейлския университет – включващо невроизобразяване и неинвазивна мозъчна стимулация, финансирано от анонимен дарител и фондация „Майкъл Джей Фокс".
Коментари