Условията бяха много трудни, нямаше как да се правят по-сложни интервенции и по тази единствено ампутирахме зъби, които бяха неспасяеми, описаха престоя си в Африка те
Как се лекуват зъби в първобитни условия? Двама студенти от Стоматологичния факултет на Медицинския университет в Пловдив изпитаха това. Те влизаха в колиби, където обитателите им не са виждали никога лекар, камо ли зъболекар. И с подръчни средства са помагали, колкото могат - да извадят болен зъб. За по-сложна манипулация, като лечение на кариес, е било невъзможно да мислят. Ползвали са дезинфектанти, тъй като машина за стерилизация е изглеждала като мираж.
За три дни студентите Мунтазар Ал-Залими и Фараз Ахади успели да помогнат на 75 души в Гамбия. Те са част от немската организация "Орална хирургия без граници", създадена от отличника на курса през 2020 г. в Медицинския университет д-р Идрис Наджафи. Организацията цели да помага на хора в не толкова развити страни. И така се озовали в Гамбия.
Стажант стоматолозите след 2 месеца завършват шести курс. В Африка работили по 6-7 часа в, меко казано, недобри условия. Успели да обучат местен жител, който да се грижи за хората и да не се налага да чакат специалисти от чужбина.
Мунтазар и Фараз са прекарали живота си във Финландия, но са с корени от Ирак и Афганистан.
"В Гамбия лекари има единствено в столицата. В по-малките населени места хората могат да посетят клиники, в които обаче няма местни лекари, а само гости", разказаха Мунтазар и Фараз. Те пристигнали в медицински център, намиращ се на около 300 км от столицата. Местните хора разбрали за посещението им от джамии, вестници и радиа и побързали да ги посетят. В кабинета имало стар изпокъсан зъболекарски стол и нов ендомотор, който фондацията получила от спонсор.
"Първият ни пациент беше дете. Беше много уплашено, но успяхме да го успокоим и в крайна сметка да му извадим зъб", разказа бъдещият доктор Мунтазар Ал-Залими. Общо екипът е помогнал на 12 гамбийчета. Щом видели зъболекарите с маски и клещи, всички се разплаквали. Страхували се до такава степен, че било невъзможно да им се прави по-сложна манипулация.
"Условията бяха много трудни. Нямаше как да се правят по-сложни интервенции, като лекуване на кариес и по тази единствено ампутирахме зъби, които бяха неспасяеми", описаха двамата след престоя си в Гамбия. Използвали обаче посещението си да обяснят на хората как да се грижат за зъбите си, за да не се стига до инфекции, които понякога могат да бъдат фатални.
"Някои деца ги подкупвахме с четка и паста за зъби", шегува се Мунтазар Ал-Залими. На гамбийците им било много интересно да видят истински инструменти за почистване на зъби, тъй като там такива имало единствено в столицата. Повечето хора ползват традиционни методи - клончета от специално дърво, които се режат, правят се снопчета и мокрят. "Колкото по-дълги са, толкова повече могат да се използват, защото всеки ден режеш малко отгоре", обясни за примитивизма Фараз Ахади.
В медицинския център имало и детска градина с 250 ученици, а пловдивските студенти говорили с директора, за да измислят как могат да помогнат в бъдеше. Организацията води разговори и с гамбийското здравно министерство, като целта ѝ е да състави 3-месечен обучителен курс, подготвящ местни кадри. Един от жителите, който е бил обучен за краткия престой на групата, благодари за всичко, което са му предали.
Следващата година организацията ще отиде в Камбоджа с проф. Елена Фиркова. Обсъжда се и как да посетят още африкански държави, където безплатно да предоставят помощ.
Коментари