Тютюнопушенето е световна пандемия и за съжаление, последиците засягат не само пушачите, които са направили своя избор, а и хората около тях. Над 1,337 млрд. души в света са пушачи. По данни на Световната здравна организация всяка година 8 милиона души губят живота си, като 1,2 млн. са пасивни пушачи вкъщи или на работа. По данни на СЗО около 700 млн. деца по света са изложени на пасивно пушене. От тях 166 000 умират ежегодно поради вредните ефекти на тютюневия дим.

Установено е, че общата доза никотин, която получават децата от родители пушачи, е равна на 60-150 активно изпушени цигари годишно от детето.

На този фон СЗО съобщава парадокса, че тютюневите компании инвестират 8 млрд. долара годишно за реклами, които бомбардират децата и юношите в социални медии и са гледани над 25 милиарда пъти. 

Къде се намира България в европейската статистика? Според Евростат страната с най-голям дял пушачи от населението сред
европейските страни е България с рекордните 29%. Средната величина за Европейския съюз е 18,4%. По данни от проучване на Националния център по обществено здраве за 2021 г. 39,4% от възрастното население в България пушат. Бездимни електронни устройства използват 46% от жените и 41% от мъжете. Особено тревожни са данните за възрастта 14-19 г., в която се използват вейпове.

Какво е вейп? Електронно устройство с нагряваща батерия и пълнител с течност, която се изпарява и образуваният аерозол се вдишва. Изключително важен е въпросът какво се съдържа в пълнителя. Установени са две съставки - пропиленгликол и растителен глицерин, които, подложени на термогенна деградация от нагрятата батерия, образуват акролеин, силно токсичен за дихателната система, и формалдехид, много увреждащ мозъка. В някои вейпове към двете съставки се добавя никотин, в други - аромати. В последно време се установи и синтетичната психоактивна съставка хексахидроканабинол, която доведе до фатален инцидент с дете на 14 г. у нас.

В химическата лаборатория на Йелския университет в САЩ са установили, че добавката на ванилин води до отделяне на химически вещества - ацетали, които са много токсични за кръвоносните съдове, увреждайки вътрешната обвивка (ендотел), и водят до промени като при диабет и артериална хипертония. Експериментални изследвания върху плъхове показват, че при 60-минутно инхалиране на пара от електронна цигара се разкъсват стените на алвеолите в белите дробове и се образуват емфиземни були. При 5-минутно инхалиране на пара от вейп с пропиленгликол, глицерин и никотин кръвоносните съдове се свиват до 67%, както и при обикновените цигари.

За съжаление, тези данни от експериментални проучвания споделям и в моята практика. Млад мъж на 31 г. вече e преживял пневмоторакс - навлизане на въздух в плевралното пространство,
за което е опериран, защото вече има емфизем (разрушаване на тъканите, от които зависи дишането - бел. ред.). Това става, след като 10 г. е пушил (от 14-годишна възраст) обикновени цигари, след това добавил към тях и наргиле, а от 2 години пуши електронни цигари и в дробовете му се образуват емфиземни були. Сега младият мъж е с функционални показатели за хронична обструктивна белодробна болест...

Важно е да кажем на децата и младежите, че няма апарат, чрез който предварително може да се прогнозира чувствителността на организма към токсичните вещества, които се отделят при пушене на обикновени, бездимни цигари или вейпове. Обществото трябва да се включи в програмата за поколение без тютюнопушене, която за първи път беше предложена в САЩ преди 14 г. През март 2021-а с решение на Висшия съдебен съвет на Масачузетс в Бруклин се забранява продажбата на тютюн, което включва цигари, електронни цигари, бездимни тютюневи изделия и малки пури, на всеки, роден след 2000 година. Така Бруклин стана първото място в света, което
внедри програмата "Поколение без дим" - мъдра и далновидна концепция за опазване на общественото здраве, към която се присъединяват и други градове в САЩ.

Във Великобритания Камарата на общините гласува да забрани продажбата на цигари на всеки, роден след 2009 г. През 2023 г. стартира първата по рода си европейска гражданска инициатива "Европа без тютюн" и подписка в нейна подкрепа. Това доведе до засилване на агресията на индустрията с производството на различни устройства за пушене, чиито последици наблюдаваме и в България - дете загуби живота си, други изпадат в гърч и загуба на съзнание след употреба на вейп.

Нека кажем "стоп!". Преди всичко нашето общество трябва да промени отношението си към употребата на тютюн и тютюневи изделия. Както моя пациентка, стюардеса, връщайки се от Канада, потърси помощ за отказ от цигарите, защото, слизайки на летището и запалвайки цигара, в неудобно положение я поставя строгият поглед на възрастна канадка. Родителите и учителите трябва да бъдат пример за децата и да говорят повече за рисковете от пушенето. Искрено се надявам и на добра политическа воля на законодателите за пълна забрана на електронните устройства за пушене в името на здравето на българските деца. Нашето сдружение - Национална асоциация за профилактика на белодробните болести, заедно с Института по здравно образование и тази година в месеца на Световния ден без тютюнопушене стартираме кампания за безплатни прегледи на пушачи и пасивни пушачи в София, Бургас, Пловдив и Благоевград до 31 май. Конкретна информация за включване в консултациите има на страницата на Института по здравно образование.