В подготвяния сега анекс към Националния рамков договор 2023-2025 г. с Българския лекарски съюз (БЛС) се дава възможност на индивидуални практики на медицински сестри да сключват договор с практики на общопрактикуващите лекари. Това каза управителят на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) доц. Петко Стефановски, цитиран в съобщение от пресцентъра на НЗОК. Изказването си той направи по време на работна среща, на която присъстваха председателят на Надзорния съвет на НЗОК Явор Пенчев, заместник-министърът на здравеопазването д-р Бойко Пенков и ръководствата на БЛС и Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ).

"Моето желание е съсловните организации да постигнат съгласие, което да ни доведе до общата цел, а именно най-добри медицински грижи за здравноосигурените лица и достойно заплащане на всички специалисти в системата", допълни той.

На разговорите бяха обсъдени основните искания на медицинските сестри и акушерките. Представени бяха предложения за промени в здравната система, за да се намали и в дългосрочен план да се преодолее кадровата криза в системата.

Настояваме за въвеждане на стандарт по здравни грижи, заяви председателят на управителния съвет на БАПЗГ Диана Георгиева. Не знам да има лечебно заведение, което да не изпитва недостиг на специалисти по здравни грижи, каза тя.

Остойностяването на лекарския труд  е цел по която Българския лекарски съюз работи, изготвена по поръчка на БЛС е методика, но все още въпроса остава нерешен, коментира председателят на Управителния съвет на БЛС д-р Николай Брънзалов. По думите му субординацията е изключително важна, за да се гарантира комплексната здравна грижа за пациентите.

Доц. Стефановски увери, че се ангажира лично да продължи конструктивният диалог и покани участниците на следваща среща в началото на юни.

Преди дни бе организирана кръгла маса на тема „Проблемите на здравните грижи в България", в която участват  експерти от областта на здравните грижи, представители на пациентски организации, висши учебни заведения и др.