Четирима лекари от АГ-отделението в болница "Тракия" в Стара Загора и двама професори от Медицинския университет в Плевен получиха световно признание с научна публикация в авторитетното списание Европейски журнал по акушерство, гинекология и репродуктивна биология (European Journal of Obstetrics & Gynecology and Reproductive Biology), съобщават от старозагорската болница.
Публикацията представя над 3-годишно изследване на резултатите от 353 лапароскопски сакроколпопексии за лечение на генитален пролапс /пропадане на тазовите органи при жени/, извършени в операционната на болница "Тракия" от д-р Стефан Бузалов д.м., д-р Пламен Янев, д-р Ясен Иванов и д-р Галина Станева. Сред авторите на публикацията са и проф. д-р Славчо Томов и проф. д-р Тихомир Тотев от Медицинския университет в Плевен.
"Публикацията е венец на нашата работа в областта на тази изключително сложна хирургична техника, каквато е лапароскопската сакроколпопексия. Тя бе подадена за рецензия преди една година. Първата рецензия продължи около 6 месеца, а втората - още два месеца.
Рецензирани сме от двама от най-добрите специалисти в света, които работят в областта на гeниталния пролапс - проф. Arnaud Wattiez, който е авторитет в ендоскопската хирургия в световен мащаб, и проф Michel Cosson", посочи ръководителят на екипа д-р Стефан Бузалов.
Точно по Великден той получава на имейла си съобщение, че дългогодишният научен труд на българските лекари, е публикуван.
"Изследването е резултат от дълга работа, която продължи реално 6 години и половина. За това време извършихме почти 650 лапароскопски сакроколпопексии - това е златният стандарт в лечението на генитален пролапс. Характерната особеност на тази интервенция е, че е изключително трудна от хирургична гледна точка, изисква дълга крива на обучение, много добро познаване на всички структури в малкия таз и отлична оперативна техника, за да бъде извършвана", каза още д-р Бузалов.
Двамата с д-р Пламен Янев започват обучението си, след като натрупват достатъчно дълъг опит в ендоскопската хирургия - близо 2000 извършени интервенции и няколко курса в световния медицински център ИРКАД в Страсбург и в университетска болница в Барселона. След като екипът на АГ-отделението извършва около 500 сакроколпопексии, решават да направят проучване на резултатите от първия 3-годишен период.
"Прегледахме и разпитахме над 350 пациентки и обобщихме резултатите в нашия труд, който изпратихме за публикуване в Европейски журнал по акушерство, гинекология и репродуктивна биология. С работата ни в областта на гениталния пролапс бяхме включени в Европейски проект за наука, образование и интелигентен растеж, в който участват Институтът по роботика, Медицинските университети в Плевен и във Варна и болница "Тракия" в Стара Загора, допълва д-р Бузалов.
Изследването на тези над 350 оперирани пациентки показва, че АГ специалистите от болница "Тракия" имат много висок процент на успеваемост - 94.9 на сто, който е сравним с най-добрите публикувани резултати в Европа и в света.
"Постигнахме и много добро европейско време - средното оперативно време е около 2 часа и 30 минути, а ние имаме вече около 15 сакроколпопексии, при които свалихме времето до 2 часа при много добри функционални резултати", посочи д-р Бузалов.
Подобни публикации са изключително полезни за всички специалисти по света, които работят в съответната област. Още повече, че публикацията за работата на българските лекари описва както добрите резултати, така и проблемите и усложненията, с които са се сблъскали, и начините, по които са ги преодолели.
Коментари