От 2024 г. Военномедицинската академия в София ще въведе роботизираната хирургия и ще направи за първи път трансплантация на бъбрек. Това са най-важните задачи, които стоят пред академията, казва в деня на празника ръководителят ѝ генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски.
На 1 декември Военномедицинска академия (ВМА) отбелязва 132 години от създаването си.
На този ден от лечебното заведение почитат всички онези поколения, отдали живота си на тази кауза,
спазвайки повелята на първооснователите, а именно ВМА да бъде образцов пример и еталон в здравеопазването.
От своето създаване като гарнизонна болница през 1891 г. тя не престава да расте и да се развива благодарение на ентусиазма на своите създатели – възрожденските лекари Георги Золотович, Михаил Иванов, Луиджи Понтара, както и десетки други техни съвременници, които полагат основите на военното здравеопазване. Следвайки добрите традиции, последователите им изграждат мощен диагностично-лечебен и учебно-научен комплекс с център Многопрофилната болница за активно лечение – София, регионални болнични филиали в Пловдив, Варна, Плевен и Сливен и санаториални бази в Банкя и Хисаря.През годините военните болници в България извоюват и задържат водещите си позиции сред обществеността, като многократно са доказвали незаменимата си роля в извънредни ситуации.
Печелят пациенти с модерно лечение, индивидуален подход и грижа за всеки
нуждаещ се, с непрекъснат стремеж към усъвършенстване – не само по отношение на материалната база, но и в развитието на кадрите.
ВМА посреща празника с още реновирани звена и разкрити нови дейности не само в столицата, но и в т.нар. периферни болници в зависимост от стратегическото значение на всяка от тях.И с широко международно признание за водещите школи в областта на гастроентерологията, хирургията, трансплантологията, урологията, засвидетелствано по време на научни форуми в лечебното заведение, на които присъстваха едни от най-добрите световни специалисти в съответната област.
На 1 декември Военно-медицинската академия отбелязва 132 г. от създаването си с широко международно признания
“Готвим се много сериозно за първата ни бъбречна трансплантация. Имаме подписан договор за извършване на тази дейност, нашите екипи преминаха обучения в Румъния и Турция. Имаме достатъчно опит зад гърба си в трансплантологията по отношение на реанимацията, нефрологията, разполагаме с диализен център. Готови сме да стартираме от следващата година, коментира началникът на ВМА генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски, д.м.н., FACS.
Гарант за водещите позиции на тези школи са изтъкнатите специалисти, които уважават традициите и имат хъс и воля да ги надграждат и да привличат нови колеги, също така мотивирани.Безспорна гордост за ВМА са и курсантите, които се обучават за военни лекари по тристранното споразумение между ВМА, ВВМУ и МУ - Варна. Историческо за военната ни медицина бе завършването на първия випуск – на 14 октомври курсантите получиха военните си пагони, а на 2 декември ще получат и дипломите си по медицина. Те вече са разпределени във военните формирования. А след тях смело вървят следващите шест випуска, или общо 115 курсанти.
“Ние сме горди с тази програма, която отчитаме като много успешна. За годините от стартирането през 2017 г. имаме един или двама отказали се. А всеки следващ випуск идва по-мотивиран и с по-висок успех”, подчерта началникът на ВМА.
Успех и гордост за академията е изграденият през 2021 г. Военномедицински симулационен център
До момента в него са обучени 538 души: бойни санитари (263), по 18 души т.нар. цивилни и военни парамедици, 98 души са преминали курс за оказване на спешна медицинска помощ по въздуха (HEMS), пет екипа, или 20 души, участващи в многонационални операции (Мали), както и 100 служители на Министерството на правосъдието, военното разузнаване, Академията на МВР и други за оказване на спешна медицинска помощ в екстремни ситуации.
“Центърът е направен изцяло по американски образец, смело мога да заявя, че няма друг такъв в Европа. И продължаваме да го надграждаме –
до края на годината трябва да е монтиран и хеликоптер симулатор,
който ще се използва за обучението по авиомедицинска евакуация. В проект е и изграждане на сертифицирана хеликоптерна площадка. През следващата година трябва да изградим и медицинския тренинг център за клинични специалности, в който ще има симулатори, на които да се упражняват различни манипулации и операции”, разказва ген. Мутафчийски.
В приоритетите на лечебното заведение за следващата година е внедряването на роботизирана хирургия, реновиране на още няколко звена, сред които и физиотерапията.
“От 2023 г. ВМА разполага с роботизирана система за рехабилитация – това е една огромна инвестиция – за над 1 млн. лева. Ние сме единствената държавна болница, която притежава такъв робот. Преди нас имаше само в един частен център. Продължава реновацията във всички болници, част от структурата на ВМА, допълни генералът.
Коментари