Мобилен принтер, който произвежда ваксини в лепенки с микроигли, може да спаси хората от тежки болести. Изобретението ще даде възможност необходимите в конкретен момент ваксини да стигат бързо до всяка част на света, доказва публикация в Nature Biotechnology.

Принтерът на ваксини е дело на учени от Масачузетския технологичен институт в САЩ.

“Машината е компактна, побира се на обикновен плот, което означава, че може да бъде навсякъде, където са нужни ваксини - в отдалечени държави, бежански лагери или военни бази”, казват експертите.

Микроиглите в лепенката са мястото, където е съдържанието на ваксината. След като пластирът е поставен върху кожата,

микроиглите навлизат в нея, разтварят се и освобождават съдържанието си

Няма нужда от традиционна инжекция и медицинско лице, което да я постави.

“Някой ден ще произвеждаме ваксини по заявка”, казва Ана Якленек от Института за интегративни изследвания на рака “Кох” към Масачузетския технологичен институт и основен автор на изследването.

“Ако в даден регион избухне епидемия от ебола например, може да се изпратят няколко принтера и да се ваксинират хората”, обяснява тя.

Лепенките с микроигли са големи колкото нокът на палец

Такъв тип ваксина вече се разработва за детски паралич, морбили и рубеола.

“Мастилото”, което учените използват за отпечатване на микроиглите, съдържа молекули РНК ваксина в капсули от липидни наночастици, което им помага да останат стабилни дълго време.

“Мастилото” съдържа и полимери, които също остават стабилни в продължение на седмици или месеци дори ако са съхранявани при по-висока температура от стайната.

Настоящият прототип на принтера произвежда 100 пластира за 48 часа, но учените смятат, че бъдещите версии ще се проектират за по-голям капацитет

За да проверят дългосрочната стабилност на ваксините, учените първо правят такива с луминесцентен протеин, като ги прилагат върху мишки след съхранение при 4° и 25° за 6 месеца, както и при 37° за месец.

При тези условия лепенките предизвикват силна луминесцентна реакция, което потвърждава стабилността им. При същия опит, но с обикновена ваксина силата на луминесцентния протеин намалява с увеличаване на периода на съхранение.

Учените правят и тест с микроиглена COVID-19 ваксина на мишки. Наблюдават същия силен отговор на антителата и след ваксиниране с микроиглени лепенки, съхранявани на стайна температура до три месеца.

“Този труд е особено вълнуващ, тъй като осъществява възможността за производство на ваксини при поискване”, казва проф. Джоузеф де Симоне от Станфордския университет, който не е част от проучването.

Мобилните принтери за ваксини могат да улеснят широко разпространения достъп до РНК ваксини”, допълва той.

Екипът планира да адаптира процеса за производство на различни видове ваксини, включително тези от протеини или инактивирани вируси

“Мастилото” може да съдържа различни видове ваксини или дори лекарства, което позволява гъвкавост и многообразие на това, което ще се доставя с помощта на микроигли”, категорична е Якленек.