След това теглото спада с до 0,5-1 кг седмично, докато се достигне желаното ниво. Волуметричният (обемният) режим, който напълва тялото, но не го помпа с калории, също е на 6-о място в класацията на сп. U.S. News & World Report за 2023 г.

Диетата “Майо” заема 6-о място в класацията на сп. U.S. News & World Report за 2023 г. заедно с волуметричната диета. (“24 часа” вече публикува хранителните режими, поставени на първите пет места.)

“Майо” е създадена през 80-те години на XX век от известната едноименна клиника в американския щат Минесота с цел отслабване и по-здравословен начин на живот. Правилата ѝ са строги, но бързо се свалят килограми и вредните хранителни навици се заместват с полезни, основани на уникална хранителна пирамида, създадена от лекарите на клиниката. В нея преобладават плодове, зеленчуци и пълнозърнести храни, които имат ниска калорична плътност, така че можете да ядете повече, а да приемате по-малко калории.

Представете си го така: за едно и също количество калории бихте могли да изядете четвърт блокче “Сникърс” или 2 чаши броколи.

“Майо” е 12-седмична научнообоснована програма за усвояване на здравословни навици за цял живот.

Състои се от две фази: “Отслабни” и “Живей”

Първата фаза се спазва две седмици и целта е да придобиете 10 полезни хранителни навика, влияещи върху теглото, като същевременно се откажете от 5 вредни привички.

Зaкусвайте пестеливо, главно растителна храна, яжте няколко пъти дневно плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни. Намалете до минимум месото, солта.

Заменете наситените мазнини с ненаситени – зехтин, ядки. Зачеркнете вредните продукти, особено като междинни хранения - сменете ги с плодове и зеленчуци.

Няма нужда да броите калориите. Не се хранете пред телевизора, избягвайте ресторантите.

Препоръчват се физически упражнения до 60 мин на ден

От клиниката твърдят, че в първата фаза може да свалите до 5 кг. След това теглото спада с до 0,5-1 кг седмично, докато се достигне желаното ниво.

През първата фаза, освен в плодовете, захарта и алкохолът са забранени. После също не са желателни питиета с над 500 калории седмично.

Във фазата “Живей” затвърждавaте наученото в първия етап, учите се как да правите интелигентен избор на храна, размер на порциите, приготвяне на ястия, усвояване на здравословни навици, които да следвате цял живот.

Започва броене на калориите, но нито една група храни не е напълно забранена. При план 1400 калории на ден можете да хапвате 4 пъти плод или зеленчук, 5 пъти въглехидрати, 3 пъти протеини/млечни храни, три пъти мазнини, но всички те са от по хапка-две.

Плодовете и зеленчуците са в основата на хранителната пирамида “Майо” а на върха ѝ са мазнините и захарите. Най-долу са продуктите, които трябва да консумирате най-много. Колкото по-нагоре се изкачвате, толкова по-ограничени са количествата.

В категорията “Сваляне на килограми” “Майо” е на 3-а позиция сред 24-те класирани диети. За бързо сваляне на килограми и за здраво сърце, кости и стави тя е на 7-о място. Срещу диабет е 6-а.

Диетата е трудна за спазване, особено в първата фаза, но пък тя е само 2 седмици. После се яде почти всичко, но в определени граници. Продуктите не са евтини и трябва да се търсят изгодни оферти. Няма да минете без наръчника на клиниката “Майо”, издаден на английски.

6-а в класацията заедно с “Майо” е волуметричната (обемната) диета, разработена в САЩ от д-р Барбара Ролс. При нея

не се налага да гладуваш - просто заменяш едни храни с други

Набляга се също на броя на калориите. Храната може да се консумира в голям обем, но трябва да внимавате каква точно е тя. В основата са богати на хранителни вещества нискокалорични продукти като плодове, зеленчуци, пълнозърнести, млечни с ниско съдържание на мазнини. Бедните на калории храни са богати на вода, което им придава обем и помага да се чувстваш сит. Продуктите с фибри също засищат.

Диетата изключва нездравословни менюта с вредни мазнини и добавена захар. Тя не забранява напълно калорични храни, стига да се придържате към препоръчителния брой калории.

Волуметричната диета дели продуктите на 4 категории според калоричността.

В първата са най-нискокалоричните с много вода, които засищат. Сред тях са: пресни плодове, зеленчуци без скорбяла (броколи, брюкселско зеле, моркови), зеленчукови бульони, обезмаслени млечни храни. Продуктите в тази категория са засищащи и са в основата на диетата.

Храните във втората категория трябва да се консумират умерено. Сред тях са: пълнозърнести; постни протеини – пиле, риба; бобови растения; зеленчуци със скорбяла - картофи, царевица, тиква.

В категория 3 са среднокалоричните храни, които трябва да се приемат от време на време в оскъдни количества. Сред тях са: пълномаслени млечни продукти - мляко, сирена, сладолед; рафинирани въглехидрати - бял хляб, ориз, паста, печива; тлъсти меса и риба; дресинг за салата.

Висококалоричните храни в категория 4 трябва да се изключат напълно. Сред тях са: масло, бонбони, шоколад, готварско олио, крекери, ядки; силно преработени храни като чипс и пица. 

Ако главната ви цел е да отслабнете, съсредоточете се върху първите две категории, като от време на време си позволявайте нещо от третата и почти никога от четвъртата. Всеки ден се гощавайте със закуска, обяд, вечеря, две допълнителни закуски и десерт.