Чувствате се подути след ядене? Причината отново може да е в неправилната позиция на тялото
Съвременният човек е роден да се прегърбва. Докато нашите предци са се изправили, движейки се усилено при търсене на храна и физически труд, ние прекарваме по-голямата част от времето статични, седнали пред компютъра, телевизора или зад волана. И постоянно се изкушаваме да се отпуснем, да се поддадем на гравитацията.
Още Хипократ е открил, че общото състояние на здравето зависи от стойката на тялото. И че ако човек има много заболявания, един от проблемите е в гръбначния стълб.
Положението на гръбнака е важен фактор, влияещ на целия организъм, казва Робърт Макой, преподавател по анатомия в Британското училище по остеопатия. Той обяснява, че
позата влияе не само на болките в гърба и главата,
но и на вътрешните органи, настроението, кръвното налягане, сърдечната честота и капацитета на белите дробове. Според някои изследвания има пряка връзка между неправилната позиция на гръдния кош и смъртността.
За хипертонията има много причини, но напоследък лекарите свързват с нея и прегърбването. Обясняват това с контакта между мускулите на врата и областта на мозъка, която отговаря за регулиране на кръвното налягане.
Проучване на университета в Лийдс показа, че когато клетките в мускулите на врата бъдат подложени на натиск чрез прегърбване и отпускане, вероятно е това да предизвика проблеми с кръвното.
Най-важните ни вътрешности са разположени в гръдния кош. Свързани са геометрично с него и тези в коремната кухина и таза. Ако тази геометрия се наруши, здравето страда. “Забелязали сте, че хората се затрудняват да дишат, когато седят отпуснати. Те трябва да се изправят, за да поемат дълбоко въздух”, отбелязва проф. Стивън Спиро от Британската белодробна фондация. При неправилна стойка и усукан гръден кош притиснатите органи оказват
натиск върху диафрагмата,
тя се издига в гърдите и затруднява дишането. Проблемът особено силно се усеща от астматици и хора с белодробни заболявания.
Нарушеното дишане ускорява пулса. Заради повдигането на диафрагмата могат да се появят киселини. Рискът от такива последствия е по-висок при хора със затлъстяване.
Ако ви боли глава, докато работите на бюро, причината може да не е в стреса, а в стойката. Когато гръбнакът се умори, ние го навеждаме и протягаме врата и брадичката напред, за да гледаме в компютъра, обяснява лекарят остеопат. Възможно е това да притисне тригеминалния нерв и да предизвика вратна болка, известна като цервикогенно главоболие. То започва от задната част на главата, движи се нагоре и завършва над челото. Болкоуспокояващи като парацетамол и ибупрофен могат да помогнат, както и нежно масажиране на задната част на врата.
Съвет на Макой: “Легнете на пода с книга под главата. Това разтяга мускулите на врата”.
Чувствате се подути след ядене? Причината отново може да е в неправилната позиция на тялото, която притиска стомаха. Затова
след обилно хранене не се свивайте,
а седете изправени, за да избегнете чревния дискомфорт. Д-р Макой казва, че подуването е често срещан страничен ефект от остеопорозата - болестта на крехките кости, която може да деформира позата. Когато сте отпуснати, коремната кухина губи обем и макар да се храните нормално, сте преяли и ви тежи.
Много жени страдат от неволно изпускане на урина, особено при кашлица и смях. Причината може да е в лошата стойка. “Ако седите в отпусната, С-образна поза, повече тежест пада върху мускулите на пикочния мехур и таза, с течение на времето ги отслабва и намалява способността за задръжка на урина, обяснява физиотерапевтът Сами Марго. Според него
добрата стойка засилва удоволствието от секса,
тъй като силните мускули на тазовото дъно предполагат повече и по-добри оргазми.
Заради затрудненията, които лошата поза създава на дишането, по-малко кислород стига до мозъка. Затова прегърбените хора често се оплакват от умора и отпадналост.
Изкривяването не само загрозява външния вид, но поражда потиснатост и депресия, казва д-р Макой. Известно е, добавя той, че срамът и обидата ни карат да се свием и прегърбим. А изправената стойка премахва мускулното напрежение, освобождава енергията и натрупаните емоции. Според проучване на Държавния университет на Сан Франциско изправеният стоеж и седеж с рамене, дръпнати назад, изпращат сигнали на мозъка, които
повдигат самочувствието
Правилната поза на тялото не е само природен дар, а плод на усилия и при нужда – на терапия. Специалистите предупреждават, че това не трябва да става от 40 години нагоре, а още от детството.
В училищата е добре да има лекар, който да следи дали децата седят правилно, как и какви чанти носят, каква е формата на чиновете. И да вземат мерки, ако едното рамо е по-високо от другото, ако ученикът се прегърбва, не натрупва достатъчно костна маса и т.н. Това са все проблеми, които трудно се оправят в зряла възраст.
Коментари