Не бъркайте риданието с депресия, то е знак за изцеление, казват учените

Последните години на ковид, война, природни бедствия, ни дадоха много основания да плачем. Проучванията показват, че жените плачат средно 3,5 пъти в месеца, а мъжете – 1,9 пъти, което напълно се разминава със стереотипа, че “истинският мъж никога не плаче”.

В живота всеки, независимо от пола, има право да изрази чувствата си със сълзи. Това не е толкова лошо, а може да бъде и полезно, припомня сайтът, издаван от   Медицинския факултет на Харвардския университет Harvard Health Blog.

Медицинските ползи от плача са известни от древността. Още в Елада и Рим философи и лекари откриват, че сълзите действат като пургатив за душата, отпускат и пречистват. Аристотел пише, че плачът “очиства разума от потиснати емоции”. Днешните психолози също са съгласни, че той лекува стреса и ни помага да се справим с емоционалната болка.

Задържането на отрицателни чувства, което специалистите наричат потискащо справяне, е вредно за здравето. Изследвания го свързват с отслабване на имунната система, сърдечносъдови заболявания,  хипертония и психични нарушения като стрес, тревожност и депресия.

Плачът е важен клапан за изпускане на емоционалната пара

Той засилва привързаността, емпатията и подкрепата на семейството и приятелите. Да поплачеш на рамото на близък човек, действа целебно.

Не всички сълзи са еднакви. Има три различни категории, макар че се образуват по един и същ начин: базални, рефлекторни и емоционални. Първите два вида овлажняват окото при мигане, защитават го от дразнители като дим, прах и алергени. Те са 98 процента вода. Третата категория емоционални сълзи са реакция на тъжно, страшно или напротив – много радостно събитие. Техният състав е по-богат – изхвърлят навън хормони на стреса и други токсини, съдържат и естествени обезболяващи, обяснява Harvard Health Blog. Тези сълзи са най-полезни за здравето.

Учените са установили, че плачът освобождава хормоните окситоцин и ендофрин в организма

Тези химикали на любовта и щастието уталожват и физическата, и емоционалната болка.

Хората от опит знаят стойността на плача като начин да се почувстват по-добре и дори да изживеят известно психическо удоволствие. Много от нас се просълзяват на вълнуващи филми и тържествени събития.

Не всички хора могат да плачат, но в това няма нищо смущаващо – въпрос на характер. Лошо е, когато на човек му иде да плаче, но потиска сълзите, казват специалистите от Харвард. От това най-много страдат мъжете, на които от малки е насаждано да се държат юнашки и да сдържат емоциите си. Когато пораснат, те страдат от потиснати чувства и избиват това с алкохол, наркотици и дори мисли за самоубийство.

През 90-те години на миналия век поетът Робърт Блай ръководи семинари за мъже, на които учи участниците да освобождават душата си от отдавна погребани чувства на тъга и загуба и да плачат открито, ако им се иска. В идеалния случай обаче такова обучение трябва да започне отрано, у дома или в училище. При това възрастните трябва да направят така, че момчетата да говорят, без да се страхуват, за това, което ги гнети.  

Епидемията от коронавирус взе милиони жертви и хвърли хората в колективна скръб от загубите. Не е изненадващо, че в моменти като този нашите чувства избиват на повърхността и мнозина, които преди не са били склонни да плачат, днес по-лесно се просълзяват.

Публичното  показване на емоции като че ли се превърна в ново нормално

Има случаи, в които плачът може да е сигнал за проблем, ако се повтаря много често и/или без логична причина. И обратното - хора, страдащи от определени видове клинична депресия, не са в състояние да плачат, дори и когато им се иска. Във всяка от тези ситуации е най-добре да потърсите  помощта на лекар, който да диагностицира проблема и да предложи лечение.

Макар това да не е лесно, най-резултатният начин да се справите с тежките  моменти на скръб и терзание е да ги приемете и изживеете. Поплачете си, ако ви се иска. Много хора бъркат риданието от печал с депресия, а то  всъщност е знак за изцеление. Ако хората, особено момчета и млади мъже, бъдат убедени, че е добре да плачат, това би намалило вредния ефект върху здравето им и би помогнало да се върнат към пълноценен живот, заключава Harvard Health Blog.