Честото ходене по малка нужда може да се появява самостоятелно или в съчетание с постоянни, мъчителни позиви за уриниране, парене, тежест в таза, неприятно чувство под пъпа. При тежки случаи може да се достигне до над 60 пъти на денонощие. Причините за появата му са много. Ето някои от най-важните от тях:
Възпаления на пикочо-половия тракт
Той се състои от бъбреци, пикочен мехур, пикочопровод и уретра. Основните причинители на инфекциите са грам-негативните бактерии като Ешерихия коли. След тях се нареждат и други подобни микроорганизми. Предразполагащи фактори за появата на възпаления в тези органи са прекарани наскоро подобни инфекции, тъй като те често хронифицират. Сексуалната активност поради предавани по полов път заболявания, както и поради наличие на механични средства за контрацепция като диафрагми, спирали, които могат лесно да предизвикат възпаления. По подобен начин възникват възпаления, когато се поставя катетър в уретрата. Камъните в бъбреците са разпространен рисков фактор, защото запушват пикочните пътища, а също и разраняват стените им при преминаването си през тях. Лечението се осъществява с антибиотици - триметоприм, сулфати, хинолони, тетрациклини, бета-лактами като ампицилините.
Бременност
При бременност се увеличава възможността за възпаление на пикочния мехур. По принцип при жената уретрата е по-къса, отколкото при мъжа. Така инфекциите, предизвикани по гореописаните начини, или самозаразяването с бактерии от ингвиналните гънки и половите органи, което се случва при много хора от двата пола, може по-лесно да се изкачи нагоре по уретрата. Ако остане в пикочния мехур, ще се развие цистит с множество позиви за уриниране. Понякога инфекцията може да продължи нагоре, достигайки до бъбреците. Тогава честото ходене по малка нужда и тежестта в долната част на корема ще се съчетаят с болки в гърба. При бременните е важно да се има предвид, че много антибиотици могат да увредят плода.
Диабет
Захарната болест може да доведе до множество изменения в тялото. Едно от тях е и понижаването на общия имунитет. Наред с това хроничното боледуване от диабет създава по-благоприятни условия за населяване на пикочо-половата система с бактерии. От друга страна, нелекуваният диабет причинява постоянна жажда. Засегнатите от това заболяване приемат повече течности. Това само по себе си по нормален механизъм води до учестяване на уринирането. Лечението на диабета може да спомогне за намаляване на този риск. Естествено, единствено по честото ходене по малка нужда не може да се поставя диагноза за диабет. Необходими са и редица други симптоми като постоянни жажда и глад, прилошавания, хипогликемични кризи и най-важният-високи нива на глюкоза в кръвта.
Сърдечна недостатъчност
Застойната сърдечна недостатъчност води до повишено отделяне на урина. Характерното за този тип нарушения в сърдечната дейност е, че честото уриниране обикновено се случва нощно време, когато тялото е в относителен покой. Освен това в комплексното лечение на хипертония и други кардиологични проблеми се включват и диуретици-лекарства, които сами по себе си причиняват увеличаване отделянето на урина.
Проблем с простатата
Простатата е жлеза, която е разположена в близост до пикочния мехур при мъжете. Когато тя се уголеми, може да предизвика запушване на уретрата - канала, по който урината излиза от пикочния мехур извън тялото. Тези изменения на простатата могат да се получат при инфекциозно възпаление- простатит - при сексуално предавани заболявания; могат да се причинят от доброкачествена хиперплазия на простатата - състояние, подобно на туморите; както и при рак на простатата. Възпаленията протичат с висока температура, характерни са за по-млада възраст, могат да доведат до стерилитет. Лечението е с антибиотици. Доброкачествените или злокачествените изменения се срещат при мъжете над 50 г. възраст. Лечението е с медикаменти или оперативно.
Анатомични особености
В редки случаи е възможно честото уриниране да се причинява от възпаления поради стеснение на уретрата или други анатомични аномалии.
Коментари