Счупванията на костите са често срещано явление. Те могат да се получат при следните ситуации: падане от високо, инциденти при катастрофи, при пряк удар, при постоянно нанасяне на силно налягане - т.нар. стрес фрактури, причинявани при тичане, на стъпалото, глезена, тибията или бедрената става. Все пак има някои възрасти и професии, които са по-застрашени от околните. В първата група влизат децата и хората в напреднала възраст. Децата са палави и често нямат достатъчно добре изградена представа за разстояния, отстояния на предмети, тежест и други характеристики на околния свят. Това ги прави особено уязвими спрямо костни травми. Хората в третата възраст са застрашени поради нестабилността на кръвното налягане и особено лабилното кръвоснабдяване на мозъка. Това може да предизвика внезапни синкопи, завиване на свят, при което следват особено опасни счупвания на изтънелите кости. Професионалните спортисти пък са изложени постоянно на удари и травми, което отслабва като цяло костно-ставната им система. Ето някои причини, които могат да доведат до по-чести счупвания, както и основните симптоми на счупването:

Признаци

Най-важните от тях са интензивна болка, видимо размесване на крайника или ставата, подуване, нараняване или кървене, безчувственост и мравучкане. При откритите фрактури парчета от костта могат да се появят навън през разкъсаната кожа. Съществено значение има и неподвижността или голямото ограничение в движението на крайника. Какво трябва да се прави в първите минути и часове от счупването? В никакъв случай не трябва да се опитваме сами да наместваме костите. Това се прави от специалисти под рентгенов контрол. Непосредствено след получаване на фрактурата е добре да се правят ледени компреси. Така се ограничава притокът на кръв, съответно се намалява бъдещият оток. По-добре е изобщо да не се прилага топлина, защото често при фрактурите има и разкъсани кръвоносни съдове. Топлината само би увеличила кръвотечението.

Припадъци

Епилепсията е неврологично заболяване, което протича с припадъци. Едни от тях са генерализирани, със загуба на съзнание и тонично-клонични гърчове, т.нар. епилепсия тип Grand mal. Други са по-различни и разнообразни като признаци. Пак протичат със загуба на съзнание, но невинаги с гърчове, т.нар. епилепсия тип Petit mal. При изпадането в безсъзнание човек се срива на земята и може да се нарани, както и да си счупи кости.

Внезапно падане на кръвното налягане

Много лекарства за контрол над високото кръвно могат да дадат като страничен ефект рязка хипотония. Феноменът се нарича "ефект на първата доза". Обикновено лекарите знаят за това и предупреждават съответните медикаменти да се приемат в седнало положение. Някои невролептици могат да имат подобен ефект. Много е важно, дори и да не приемаме подобни медикаменти, след всяко събуждане да не скачаме веднага от кревата. Понякога това може да ни коства падане поради внезапно понижаване на кръвното налягане.

Остеогенезис имперфекта

Това е генетично заболяване, при което се нарушава структурата на костите поради изменения в синтезата на колагена - основен градивен елемент на костите. Децата често се раждат с фрактури, придобити вътреутробно. Имат сини склери на очите. Това е почти категоричен признак за подобно заболяване. Необходимо е детето да бъде пазено много внимателно.

Костни заболявания

Костта, въпреки своята твърдост и стабилност, които създават впечатление за неизменност, всъщност е един динамично променящ се орган. В нея непрекъснато става обмяна на калциевите и фосфатните соли. На практика костите са гигантско депо за тези и редица други минерали. Тази обмяна подлежи на контрол от страна на паратироидния хормон от паращитовидните жлези, както и на витамин D. Значение имат и растежните, половите и други хормони. Нарушения в правилния баланс на калция може да предизвикат множество патологични счупвания. Тези дисфункции могат да бъдат първични - при заболявания като остеопороза, болест на Пейджет, остеопетроза, остеитис фиброза и др. Вторични са, когато се получават в резултат на тумори на костите. Недостигът на витамин D в детска възраст води до появата на рахит, а при възрастни - до смекчаване на костите - остеомалация. Всички тези състояния се съпровождат от болки в костите и лесни и чести счупвания. Необходими са консултации с ортопеди, травматолози; провеждане на рентгенови и ендокринологични изследвания.