Походката и изправеният стоеж ни изглеждат най-естественото нещо. В същото време поддържането им изисква сложно съчетание на множество фактори, нормално функциониране на мускули, нерви, костно-ставен апарат, вестибуларен апарат, главен мозък и пр. Целият комплекс може да се наруши твърде лесно. Това създава условия за нарушения в походката, нестабилен стоеж, както и постоянно спъване. Те от своя страна създават множество проблеми. При падането можем да си счупим кости, да изкълчим стави или да натъртим мускулни групи. При по-възрастни хора понякога такива травми могат да се окажат фатални. А дори и само да залитнем, без да паднем, твърде е вероятно в опита си да възстановим равновесието си да съборим куп предмети около нас, да разкъсаме дрехите си и да нанесем други материални щети. Ето някои от най-честите причини за нестабилна походка:
Умора
Физическата и психичната умора могат да доведат до нестабилна походка. "Преплитането" на краката е вследствие на натрупана мускулна треска, понижена способност за контрол на вестибуларния апарат върху движението, както и цялостната слабост на организма. По-опасна причина за спъване е недоспиването или ранното ставане. Тогава е влошена цялостната координация на тялото ни. След достатъчна почивка, нестабилността в походката изчезва.
Разсеяност
Друга честа причина за спъване е разсеяността. Когато цялото ни внимание е погълнато с конкретна тема, можем дотолкова да се самовглъбим, че не само да "ослепеем" за препятствия пред краката си, но дори да загубим контрол на координацията на тялото си. Най-застрашени в това отношение са хората, които вървят и говорят по мобилен телефон.
Лоши обувки
Неудобните обувки могат да бъдат опасни за нас. Рискът от спъване се увеличава, когато обувките не са точно по мярка, т.е. по-големи или по-малки; когато стъпалото ни не е разположено в подходяща ортопедична форма; когато вътрешната страна на обувките е хлъзгава и т.н. Изброените ситуации не зависят от това дали материята е кожена или изкуствена, дали обувките са с токчета или не. Необходимо е да внимаваме повече, когато сме с неудобни обувки, и да не бързаме, докато ходим пеша с тях.
Лоша настилка
Най-честата причина за спъване е лошата настилка. Препятствията могат да бъдат не само навън, но и вътре в дома. Килими, прагове, други предмети, дори домашни любимци могат да станат причина за лоши падания и сериозни травми. Най-застрашени са малките деца и възрастните, както и хората с намалено зрение. Сред последните са хора, страдащи от глаукома, перде на очите или проблеми със зрението, предизвикани от диабет или други хронични заболявания, които намаляват зрението постепенно. По-добре е да ги придружавате внимателно и постоянно, отколкото да се предоверявате на тяхната способност сами да преодоляват препятствията.
Интоксикация
Освен алкохола, който е най-често разпространената причина за нарушена походка и спъване при прекаляване, множество други вещества могат да предизвикат подобни изменения в координацията ни. Сред тях могат да бъдат дори химикали, с които се работи в текстилната и други леки промишлености. Това означава, че честото спъване, съчетано с главоболие, може и да се окаже проблем с вредности на работното място.
Неврологични заболявания
Някои заболявания, засягащи малкия мозък, вестибуларния апарат, както и други центрове на движението и координацията в гръбначния мозък, могат да доведат до залитания и спъване. При упорито виене на свят, главоболие, гадене, залитане е добре да се консултирате с невролог или отоневролог.
Коментари