Отговаря д-р Борислав Герасимов, консултант по неврология на в. "24 часа" от старта на приложението "Докторе, кажи!" през 2001 г.
Херпес зостер е вирусна инфекция, която засяга сетивните ганглии на нервните коренчета и се проявява клинично с характерен, много болезнен обрив по кожата в областта, инервирана от съответното коренче в различни части на тялото. По тази причина най-често болните се обръщат първо към дерматолог.
Най-опасно усложнение е херпесен енцефалит, който протича много тежко и с висока смъртност. Постхерпетичната невралгия е неприятно усложнение при 10-20 % от болните с излекуван клинично херпес зостер. Интеркосталната невралгия се проявява с много силна, неприятна, пареща или стрелкаща болка в зоната, инервирана от засегнатия от херпесната инфекция периферен нерв и опасваща гърдите в областта, където са белезите от херпесния обрив. Честата локализация е в зоната на интеркосталните нерви в областта на гръдния кош и в някои от трите клона на троичния нерв - нервус тригеминус, или се получава лицева невралгия.
Тя продължава два и повече месеца след преминаване на херпесния обрив по кожата, най-често при по-възрастни болни и при такива с хронични изтощителни заболявания или с отслабен имунитет вследствие на стрес и други фактори.
Лечението с конкретен и достъпен антибиотик на самия херпес зостер е практически решен проблем. Поради отслабени защитни сили и индивидуални особености при част от болните лечението на постхерпетичната невралгия е трудно от страна на невролога, който трябва да намери точния баланс между различните видове антидепресанти, аналгетици и някои по-нови лекарства от групата на антиконвулсантите. Това понякога изисква повече време. Когато обаче няма подобрение повече от 2-3 седмици, търсете второ мнение.
Болните с херпес зостер трябва да избягват директен контакт с малки деца поради опасност от заразяване. Херпесът се проявява клинично предимно сред по-тежко увредени и по-възрастни или силно стресирани хора, а тежестта на протичането много зависи от общото състояние на болните.
Коментари