Правете укрепващи маски и масажи, яжте стриди, пийте слънчогледово олио, съветва руски специалист

Едни от неприятните последствия от COVID инфекцията са опадането и оредяването на косата. От това се оплакват 40% от прекаралите болестта.

Коронавирусът предизвиква микротромбози в съдовете, хранещи косата, обяснява руският невролог Дмитрий Шубин. Така космите престават да се хранят и започват да падат. Причината е и в общото отслабване на имунната система.

За косопад има и много други фактори – дефицит на витамини, силен стрес, хормонални смущения след раждане или в критическата, прекарана болест, някои лекарства, генетически фактори, сезонен косопад, както и неправилно третиране на косата.

От синдрома страдат

над 70% от

жените по света

Падането на косми от скалпа е нормално явление – те имат определен жизнен цикъл. Въпросът е в какъв обем. Възможно е редовно да губите по 50 до 150 косъма, особено ако не сте разчесвали косата дълго време или сте я държали вързана. Но ако косопадът е силен и стига до 300-400 и повече косъма, време е да вземете мерки, съветват специалистите.

За констатиране на проблема има лесен тест – вземете във всяка ръка по кичур и го издърпайте силно нагоре. Ако в ръцете ви останат повече от 10 косъма, обърнете се към трихолог. За косопада има поне 50 причини и той ще определи вашата, за да назначи подходящото лечение.

Грижата за косата е възможна и в домашни условия - започнете по-рядко да използвате сешоар и сменете боята, ако е некачествена. След консултация с лекаря

използвайте укрепващ

шампоан и балсам

срещу косопад

Този с конски кестен например специално е разработен за целта. Подобни препарати съдържат цинк, пиритион, витамин В3, аминокиселини. Те имат антибактериален и противопърхотен ефект, укрепват корените, подпомагат растежа, лющенето на скалпа намалява.

Редовно масажирайте кожата на главата. За целта използвайте сока или гела от листата на растението алое, като предварително се убедите, че ви понася.

Домашните маски имат забележителен ефект, при положение че не сте алергични към някоя съставка. Те подхранват и овлажняват изтощените косми на главата. Пробвайте да наложите косата с мед, с мая или с кисело мляко. Много се използват и билкови отвари от лайка, коприва, дъбова кора.

Популярна е рецептата с 1 с.л. рициново масло, 2 с.л. цедено кисело мляко, 1 ч.л. глицерин. Нанесете сместа в корените и покрийте с найлонова шапка и кърпа за 1,5 часа. Това храни скалпа в дълбочина.

Подобна е маската от зехтин, 1 жълтък, 1 с.л. ракия или друг алкохолен концентрат и няколко капки течни витамини, може да са за конски косми.

Срещу косопад разредете жива мая с малко топло прясно мляко до гъста каша, добавете лъжичка мед и дръжте маската 1 час. После измийте добре с шампоан.

Друг вариант: залейте 1 с.л. къна с 1 ч.л. мед, добавете отвара от коприва или лайка и няколко капки етерично масло от розмарин, салвия, морков. Намажете косата за 40 минути, преди хубаво да я измиете. Къната подхранва като балсам и прави косъма лъскав.

Отлично на косата

и кожата действа

масажът с масло

от жожоба

Масажирайте 10-15 минути, за да активизирате кръвообращението. Натриване със сока от лук или чесън също дава видим резултат.

Особено важно за борбата с косопада е разнообразното и здравословно хранене. Д-р Шубин препоръчва консумация на стриди - те съдържат цинк, а той пази от стареене и запазва еластични хранещите косъма съдове. Една стрида е достатъчна, за да набави необходимото на тялото количество цинк за няколко дни, уверява той.

Има и по-евтини варианти – слънчогледовото олио съдържа витамин Е, който пази корените. Шубин съветва за здрава коса да се пият 3 супени лъжици дневно. Той препоръчва и богатия на желязо гъши дроб.

Най-добре действат продуктите, богати на витамини - A, K, E, C, В12, D-3, както и омега-3 мастните киселини. Сред полезните за косата са морковите, яйцата, сините сливи, ядките, богатите на калций млечни продукти, овесената каша, морските дарове.

В по-тежки случаи загубата на коса се подлага на предписано от лекар хормонално лечение, специализирани хапчета, серуми и лосиони.